Prokurori i Përgjithshëm amerikan bën një vizitë të papritur në Ukrainë

Prokurori i Përgjithshëm amerikan bën një vizitë

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, Merrick Garland bëri një udhëtim të paparalajmëruar në Ukrainë të premten për t'u bashkuar me Presidentin Volodymyr Zelensky në një konferencë, sipas një zyrtari të Departamentit të Drejtësisë.

“Prokurori i Përgjithshëm mbajti disa takime dhe ripohoi vendosmërinë tonë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për krimet e kryera në pushtimin e saj të padrejtë dhe të paprovokuar kundër fqinjit të saj sovran”, tha zyrtari.

Garland udhëtoi për në Lviv, Ukrainë, me ftesë të Zelenskyt për t'u bashkuar me të dhe partnerët ndërkombëtarë në "Konferencën e Bashkuar për Drejtësi". Udhëtimi nuk ishte njoftuar më parë për arsye sigurie, tha zyrtari.

Vizita e befasishme vjen menjëherë pas përvjetorit të një viti të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, dhe vetëm rreth dy javë pasi Presidenti Joe Biden bëri udhëtimin e tij të parë në vend – i cili gjithashtu ishte i paparalajmëruar – që nga fillimi i luftës. Garland është zyrtari i dytë i kabinetit që viziton Ukrainën në javët e fundit, me Sekretaren e Thesarit Janet Yellen që udhëton në Kiev për t'u takuar me Zelenskyy më 27 shkurt.

EMISIONET