Fundoset anija me emigrantë, humbin jetën 57 persona, mes tyre 20 gra dhe fëmijë

Fundoset anija me emigrantë, humbin jetën 57 persona, mes tyre 20 gra

Të paktën 57 njerëz, kanë humbur jetën si pasojë e përmbysjes së anijes  pranë bregdetit Libian.

Mësohet se të vdekurit ishin migrantë.

Zëdhënësi i IOM, Safa Mesli në një postim në Twitter, ka bërë me dije se midis viktimave ishin të paktën 20 gra dhe dy fëmijë.

Fundoset anija me emigrantë, humbin jetën 57 persona, mes tyre 20 gra

Në muajt e fundit, ndërsa kushtet e motit janë përmirësuar, nisjet e anijeve që transportonin emigrantë nga Libia dhe Tunizia në Itali dhe pjesë të tjera të Evropës janë rritur gjithashtu.

Në vitet e fundit, qindra mijëra njerëz kanë guxuar të lundrojnë rrezikshëm, shumë për t’i shpëtuar varfërisë dhe luftës në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

 

EMISIONET