Cameron bën thirrje për “hetim të shpejtë” pas sulmeve ajrore izraelite në Rafah

Cameron bën thirrje për “hetim të shpejtë” pas

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron ka bërë thirrje për një hetim të shpejtë për sulmet ajrore izraelite në qytetin jugor të Gazës, Rafah, në fundjavë.

Deklarata e Cameron erdhi pas sulmeve vdekjeprurëse, për të cilat kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ishin një “incident tragjik” dhe ushtria e vendit tha se po hetonte.

“Skena thellësisht shqetësuese pas sulmeve ajrore në Rafah këtë fundjavë”, tha Cameron në platformën X.

“Hetimi i IDF-së duhet të jetë i shpejtë, gjithëpërfshirës dhe transparent”, tha ai.

“Ne kemi nevojë urgjente për një marrëveshje për të nxjerrë pengjet dhe për të ndihmuar, me një pauzë në luftime, për të lejuar punën drejt një armëpushimi të qëndrueshëm afatgjatë”, tha Cameron.

Një zëdhënës i Downing Street iu referua deklaratës së Cameron dhe qëndrimit të mëparshëm të kryeministrit Rishi Sunak lidhur me konfliktin.

“Siç kemi thënë më parë, Britania e Madhe nuk do të mbështesë operacionin ushtarak në Rafah nëse nuk shohim një plan për të mbrojtur qindra mijëra civilë që po strehohen atje”, tha zëdhënësi.

“Fokusi ynë është të gjejmë një mënyrë më të shpejtë për t’i dhënë fund këtij konflikti, dhe të sigurojmë një marrëveshje që liron pengjet dhe lejon një pauzë në luftime”, shtoi ai.

“Synimi ynë është të punojmë me partnerët ndërkombëtarë për të arritur këtë pauzë në luftime dhe më pas për ta kthyer atë pauzë në një armëpushim të qëndrueshëm afatgjatë”, theksoi zëdhënësi.

EMISIONET