Asambleja e Përgjithshme e OKB, Zelensky pritet të takohet me aleatin e Putinit

Asambleja e Përgjithshme e OKB, Zelensky pritet të takohet me aleatin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pritet të takohet me presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva të mërkurën në Nju Jork, sipas qeverisë braziliane.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha se Zelenskyy planifikon të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në qytetin amerikan. Ai gjithashtu pritet të takohet me Presidentin Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten, sipas NBC.

Një takim midis Zelenskyy dhe Lula mund të jetë i rëndësishëm, pasi kur filloi lufta në Ukrainë, shpresat ishin më të larta se Brazili mund të mbështeste pozicionin perëndimor, duke qenë se Lula është një aleat i presidentit rus Vladimir Putin.

Brazili është pjesë e grupimit BRICS së bashku me Rusinë, Kinën, Indinë dhe Afrikën e Jugut.

EMISIONET