Tërmet 6.7 ballë në Ekuador, 12 të vdekur deri tani

Tërmet 6.7 ballë në Ekuador, 12 të vdekur deri tani

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën pas një tërmeti të fuqishëm që goditi bregun jugor të Ekuadorit.

Ndërtesat janë dëmtuar në disa qytete pas tërmetit me magnitudë 6.7, i cili goditi rreth mesditës me orën lokale.

Provinca jugore El Oro ishte më e prekura, ku shërbimet e urgjencës kanë raportuar se njerëzit mbeten të bllokuar brenda shtëpive të shembura.

Njëmbëdhjetë vdekje ishin në El Oro dhe një në provincën Azuay, thanë autoritetet.

Machala dhe Cuenca ishin ndër qytetet që pësuan dëmtime në ndërtesa dhe automjete, pasi shërbimet e urgjencës nxituan për të ndihmuar njerëzit.

Epiqendra ishte afër Balaos, rreth 50 milje (80 km) nga qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit, Guayaquil, ku jetojnë rreth tre milionë njerëz.

"Unë dola në rrugë sepse pashë njerëz që filluan të vrapojnë në panik, duke zbritur nga makinat e tyre," tha Magaly Escandon, një pronar biznesi në Cuenca, për agjencinë e lajmeve AFP.

Presidenti Guillermo Lasso u kërkoi ekuadorianëve të qëndrojnë të qetë ndërsa zyrtarët vlerësojnë dëmet.

“Ekipet e emergjencës po mobilizohen për të ofruar të gjithë mbështetjen e tyre për ata që janë prekur”, tha ai.

Zyra e z. Lasso konfirmoi gjithashtu se të lënduarit po trajtoheshin në spital, por nuk ofroi detaje të mëtejshme.

EMISIONET