Neymar është ylli aktual i PSG, por shkëlqimi i Kylian Mbappe e ka bërë atë futbollistin më të kushtueshëm në botë dhe një nga më të kërkuarit në merkaton e transferimeve. Sidoqoftë, kjo nuk reflektohet në diferencën midis pagave të dy lojtarëve. Neymar fiton 3 milion euro në muaj ndërsa Mbappe fiton 1.7 milion euro. Kjo është arsyeja pse nuk ka nxitim për të nënshkruar një marrëveshje të re nga ana e Mbappe, shkruan Bleacher Report Football.

Real Madrid e di këtë situatë dhe Florentino Perez është i dëshpëruar të marrë Mbappe në ekipin e tij. Sipas 'AS', Los Blancos janë të gatshëm të ofrojnë deri në 300 milion euro në verën e vitit 2021. Marrëveshja ekzistuese e Mbappe skadon në 2022.

Por PSG pretendon se është e gatshme të sigurojë të ardhmen afatgjatë të Mbappe dhe të sjellë pagën e tij në përputhje me atë të Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, që është 50 milion euro në sezon. Nike, sponsori zyrtar i PSG, gjithashtu ka marrëveshje të mëdha me Neymar dhe Kylian. Gjithçka sugjeron që gjërat do të bëhen shumë më të qarta këtë verë.

/Ora News.tv/