Dita e fundit e afatit për të dorëzuar listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit, ka vendosur në lëvizje të gjitha partitë politike në vend.

Mësohet se pasditen e sotme, në orën 19:30 Partia Socialiste do të mbledhë kryesinë për të miratuar listën përfundimtare.

Ndërkohë që vlen për t’u theksuar që PS do të përsërisë edhe njëherë skemën e vitit 2017, ku drejtuesit politikë do të jenë të renditur në zonën e riskut.

Nga kjo skemë, të majtët pretendojnë të kenë një rezultat sa më të lartë, pavarësisht se ka pasur kontestime brenda partisë.

Ashtu siç është diskutuar shumë ditët e fundit nuk përjashtohen figurat e reja në listat e Partisë Socialiste, por edhe përfshirja e Dritan Lelit, kryetarit të Bashkisë së Vlorës.

Burime për RTV ORA bëjnë me dije se kryesocialisti i ka propozuar kryebashkiakut vlonjat Dritan Lelit që të jetë pjesë e listës së PS, por përgjigja e tij pritet të mësohet të hënën.

Ndryshimet më të mëdha kanë qenë në listën e Tiranës, ku shihet që është lëvizur ministrja Olta Xhaçka drejt qarkut të Dibrës, e ndjekur nga kryebashkiaku Dionis Imeraj, Lavdërim Krashi, emigrant. Qarku do të kryesohet nga Etilda Gjonaj, ndërsa një rikonfirmim ka marrë edhe ish ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Shefja e infektivit Najada Çomo, prefekti Toni Gogu, Dallëndyshi Bici dhe Alqi Bllako mund të jenë deputetët e rinj të PS, ndërsa deputetët Ylli Shehu, Halit Valteri dhe Edmond Rrushi të ardhur nga opozita parlamentare, do të sfidojnë vetën në listën e mazhorancës në kryeqytet.

Lexo edhe: Drejtuesit politik në zonën e riskut, Rama ftesë Leli, tërhiqet Hysi, Bare, Vorpsi e Lala, futet Çomo e Bozo

Më poshtë gjeni edhe renditjen në listat paraprake të kandidatëve për deputet të PS:

BERAT   2017                                  BERAT 2021        7 mandate

1-Blendi Klosi                                 1. Blendi Klosi

2-Ermonela Felaj                           2. Hatixhe Ikonomi (nënkryetare e Bashkisë)

3-Adnor Shameti                           3. Fadil Nasufi

4-Fadil Nasufi                                 4. Nasip Naço

                                                          5. Bardhyl Kollçaku

DIBËR 2017                                  DIBËR 2021      nga 6 do të ketë 5 mandate

1-Ilir Beqaj                                     1. Olta Xhaçka

2-Almira Xhembulla                     2. Dionis Imeraj

3. Lavdërim Krashi

GJIROKASTËR 2017                   GJIROKASTËR 2021  Nga 5 do të ketë 4 mandate

1-Blendi Cuçi                              1. Blendi Cuçi

2. Mirela Kumbaro                      2. Mirela Kumbaro

3. Flamur Golemi                       

KUKËS 2017                               KUKËS 2021      3 mandate

1-Mimi Kodheli                           1. Gerta Duraku

LEZHË 2017                               LEZHË 2021       7 mandate

1-Lindita Nikolla                         1. Lindita Nikolla

2-Pjerin Ndreu                           2. Eduard Ndrecaj

3-Gjetan Gjetani                       3. Shpresa Marnoj

KORCË 2017                                KORCË 2021            11 MANDATE

1-Niko Peleshi                              1. Niko Peleshi

2-Eduard Shalsi                            2.  Ilir Pendavijni

3-Elisa Spiropali                           3. Blerina Gjylameti

4. Ilirian Pendavinji                       4. Maksi Fejzullahu

5-Ilir Xhakolli                               

6-Edlira Bode                              

DURRËS 2017                             DURRËS 2021      14 MANDATE

1. Eglantina Gjermeni                 1. Edi Rama

2. Milva Ekonomi                         2. Milva Ekonomi

3. Fidel Ylli                                     3. Luljeta Bozo

4. Ilir Ndraxhi                                4. Lefter Koka

5. Rolant Xhelilaj                           5. Klodiana Spahiu

6. Jurgis Çyrbja

7. Rrahman Rraja

8. Klodiana Spahiu

ELBASAN 2017                               ELBASAN 2021      14 MANDATE

1. Taulant Balla                               1. Taulant Balla

2. Evis Kushi                                    2. Evis Kushi

3. Arben Kamami                          3. Saimir Hasalla

4. Musa Ulqini                               4. Albana Hana

5. Anastas Angjeli                          5. Erald Xhani

6. Luan Duzha                                 6. Besjan Ajazi

7. Nuri Belba                                   7. Klevis Xhoxhi

FIER 2017                                           FIER 2021           16 MANDATE

1. Erion Braçe                                    1. Erion Braçe

2. Adelina Rista                                 2. Gramoz Ruçi

3. Bashkim Fino                                3. Haki Çako

4. Ismet Beqiraj                                4. Petro Koçi

5. Antoneta Dhima                           5. Antoneta Dhima

6. Bujar Çela                                      6. Luan Bregasi

7. Tatiana Piro(Nurçe)

8. Anduel Xhindi

9. Gramoz Ruçi

10. Xhevit Bushaj

VLORË 2017                            VLORË 2021         12 MANDATE

1. Damian Gjiknuri                    1. Damian Gjiknuri

2. Vilma Bello                             2. Anila Denaj

3. Alket Hyseni                          3. Alekt Hyseni

4. Vullnet Sinaj                          4. Vullnet Sinaj

5. Andrea Marto                      5. Edi Rama

6. Edi Rama                               6. Vasil Llajon

7. Edmond Leka

8. Fatmir Velaj

SHKODËR 2017                      SHKODËR 2021       11 MANDATE

1. Ditmir Bushati                     1. Ilir Beqaj

2. Paulin Sterkaj                      2. Benet Beci

3. Senida Mesi                         3.  Majlinda Angoni

4. Luan Harusha                      4. Paulin Stërkaj/Luan Harusha

TIRANË 2017                          TIRANË 2021      NGA 34 NË 36 MANDATE

Elona Gjebrea                           1. Etilda Gjonaj

2. Besnik Baraj                          2. Pandeli Majko

3. Olta Xhaçka                           3. Ervin Bushati

4. Blerina Gjylameti                  4. Ogerta Manastirliu

5. Pandeli Majko                      5. Fatmir Xhafaj

6. Saimir Tahiri                         6. Arben Ahmetaj

7. Vasilika Hysi                          7. Klotilda Bushka

8. Ervin Bushati                          8. Arben Pëllumbi

9. Ogerta Manastirliu                9. Belinda Balluku

10. Fatmir Xhafaj                        10. Toni Gogu

11. Rakip Suli                               11. Najada Çomo

12. Arben Ahmetaj                      12. Dallëndyshe Bici

13. Xhemal Qefalia                       13. Alqi Bllako

14. Sadri Abazi                              14. Mimi Kodheli

15. Ulsi Manja                               15. Elisa Spiropali

16. Klotilda Bushka                      16. Etjen Xhafaj

17. Sadi Vorpsi                              17. Xhemal Qefalia

18. Arben Pëllumbi                        18. UlSI Manja