Verdiktet e Superligës së Turqisë/ Gallatasarai shpallet kampion, shpëton Koniaspori i Cikalleshit, 3 shqiptarë bien nga kategoria

Verdiktet e Superligës së Turqisë/ Gallatasarai shpallet kampion,

Superliga e Turqisë uli mbrëmjen e sotme siparin e sezonit 2023-2024, me skuadrën e Gallatasarait që u kurorëzua kampione për herë të 24 në histori.

Në vend të dytë u rendit Fenerbahçe, ndërkohë që një biletë europiane arritën të siguronin edhe Trabzonspori, Basakshehir dhe Beshiktash si fitues i Kupës. 

Ndërkohë për sa i përket rënies nga kategoria, Koniaspori i Cikalleshit dhe Ethemit kanë shpëtuar në momentet e fundit, falë triumfit të Trabzonspor ndaj Ankaraguçu me rezultatin 4-2, me këta të fundit që zbresin një kategori më parë.  

Ndërkohë nga kategoria gjithashtu ka zbritur Istanbulspori i Loshajt, Pendikspori i Çekiçit si dhe Karagumruku i Veselit.  

EMISIONET