"Është territori dhe toka jonë", Rusia paralajmëron Perëndimin për pretendimet në bregun e Arktikut

"Është territori dhe toka jonë", Rusia

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi të hënën vendet perëndimore kundër ngritjes së pretendimeve në Arktik, pasi ngrohja globale e bën rajonin më të arritshëm dhe një vend të konkurrencës globale.

Komentet e Lavrov erdhën përpara një takimi ministror të Këshillit të Arktikut që përfshin Rusinë, Shtetet e Bashkuara, Kanadanë, Norvegjinë, Danimarkën, Suedinë, Finlandën dhe Islandën të mërkurën dhe të enjten në datat 19 dhe 20 maj në Rejkavik.

"Ka qenë absolutisht e qartë për të gjithë për një kohë të gjatë se ky është territori ynë, kjo është toka jonë," tha Lavrov në një konferencë shtypi në Moskë.

"Ne jemi përgjegjës për të siguruar që bregu ynë Arktik është i sigurt," tha ai.

Ndërsa ndryshimi i klimës e bën Arktikun më të arritshëm, interesi global për burimet natyrore të rajonit, rrugët e tij të lundrimit dhe pozicioni i tij strategjik është rritur midis anëtarëve të Këshillit të Arktikut si dhe Kinës.

Presidenti Vladimir Putin vitet e fundit e ka bërë rajonin Arktik të Rusisë një përparësi strategjike dhe urdhëroi investime në infrastrukturën ushtarake dhe nxjerrjen e mineraleve, duke përkeqësuar tensionet me anëtarët e Këshillit të Arktikut.

Shtetet e Bashkuara, nga ana e tyre, janë kundër asaj që ata e konsiderojnë "agresivitetin" rus dhe kinez në rajon.

Në 2018, Flota Amerikane vendosi një aeroplanmbajtës në detin norvegjez për herë të parë që nga vitet 1980.

Dhe në shkurt, Uashingtoni dërgoi bombardues strategjikë për t'u stërvitur në Norvegji si pjesë e përpjekjeve perëndimore për të forcuar praninë e tij ushtarake në rajon.

Lavrov të hënën tha se po theksonte "edhe një herë - kjo është toka dhe ujërat tona".

Prania ushtarake në rritje 

"Kur NATO përpiqet të justifikojë përparimin e saj në Arktik, kjo është ndoshta një situatë pak më ndryshe dhe këtu kemi pyetje për fqinjët tanë si Norvegjia të cilët po përpiqen të justifikojnë nevojën që NATO të vijë në Arktik," tha ai.

Ministri i jashtëm rus tha "ne do të flasim për këtë sinqerisht" në takimin ministror të tetë vendeve dhe sugjeroi të rifillonte një dialog të rregullt midis shefave ushtarakë të vendeve anëtare.

Këshilli pritet të nxjerrë një komunikatë përfundimtare dhe një plan të përbashkët strategjik për dekadën e ardhshme në fund të takimit.

Ndërsa zvogëlohet akulli në Arktik, Rusia po shpreson të përdorë kanalin e transportit "Rruga Veriore e Detit" për të eksportuar naftë dhe gaz në tregjet jashtë shtetit.

Rusia ka investuar shumë për të zhvilluar rrugën, e cila lejon anijet të shkurtojnë udhëtimin për në portet aziatike me 15 ditë krahasuar me përdorimin e rrugës tradicionale të Kanalit të Suezit.

Në gusht 2017, anija e parë udhëtoi përgjatë "Rrugës së Detit të Veriut " pa përdorimin e ndërprerësve të akullit.

Moska gjithashtu ka forcuar praninë e saj ushtarake në rajon, duke rihapur dhe modernizuar disa baza dhe fusha ajrore të braktisura që nga fundi i epokës Sovjetike dhe duke vendosur sistemet e saj më të fundit të mbrojtjes ajrore S-400.

Në mars, Rusia nisi manovrat masive të Arktikut, me Putinin që vlerësoi stërvitjet dhe një admiral në pension duke thënë se ato do të dërgonin një "sinjal për miqtë tanë të huaj - amerikanët".

Në Rejkavik këtë javë, Lavrov do të takohet gjithashtu me homologun e tij amerikan Antony Blinken në një provë të marrëdhënies së tensionuar të Moskës me Uashingtonin.

Pavarësisht tensioneve në rritje, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara gjatë negociatave për klimën në fillim të këtij viti shënuan Arktikun si një zonë bashkëpunimi.

EMISIONET