Vrasja brutale e një burri me ngjyrë nga dy policë jashtë një supermarketi në Brazil ka nxitur protesta masive në vend.

Ngjarja e rëndë ndodhi të enjten, në pritje të “Black Friday”, ndërkohë që protestat kundër racizmit nisën të premten.

Joao Alberto Silveira Freitas, 40 vjec u qëllua për vdekje në fytyrë nga dy rojet e sigurisë të rrjetit të dyqaneve Carrefour në Porto Alegre, pas një përplasje. Njëri prej rojeve mësohet se ka qenë më parë officer policie.

Të dy autorët janë arrestuar, si dhe janë pezulluar nga puna si roje të rrjetit të famshëm francez të marketeve.