Zjarr në Berat, digjen dhjetëra ha plantacione me fiq e ullinj, në rrezik linja e tensionit të lartë elektrik

Plantacionet me fiq e ullinj në lagjen "Uznovë" në Berat janë përfshirë nga flakët. Flakët janë shfaqur fillimisht në një prej parcelave por të favorizuara nga era ato janë përhapur në të gjithë plantacionin e zonës që njihet si "blloku i fiqve".

Flakët e zjarrit përparuan me shpejtësi edhe drejt banesave të lagjes por falë ndërhyrjes në kohë të forcave zjarrfikëse, flakët e zjarrit drejt banesave janë lokalizuar shpejt, ndërkohë që në zonë ka ende shumë vatra aktive. Flakët e zjarrit janë duke përparuar drejt kodrës dhe po rrezikojnë linjën e tensionit të lartë të energjisë elektrike.

Zjarrfikësit e kanë të pamundur ndërhyrjen me mjete drejt kodrës mbi "bllokun e fiqve" për shkak të terrenit të thepisur dhe shuarja e flakëve po kryhet me mjete rrethanore. Burime në vendngjarje bëjnë me dije se zjarri mund të jetë vendosur nga vetë banorët për të djegur mbeturinat por era e ka nxjerrë jashtë kontrollit situatën.

Të njëjtat burime pohojnë se po punohet për zbardhjen e shkaqeve të kësaj zjarrvënie, i cili dyshohet se është vënë me qëllim./Ora News/ 

Zjarr në Berat, digjen dhjetëra ha plantacione me fiq e ullinj,

Zjarr në Berat, digjen dhjetëra ha plantacione me fiq e ullinj,

EMISIONET