VIDEO/ Publikohen pamjet e ndjekjes së velierës me 1 ton marijuana, u nis nga Shqipëria

Autoritetet Italiane kanë publikuar edhe pamjet në momëntin që trafikantet shqiptarë dhe ukrahinas po shkembenin lëndën narkotike në detin Jon.S ipas policisë atje drogë ishte e ndarë në 153 pako e ndërsa e gjithë sasi shkonë në peshen prej 992 kg hashash.

VIDEO/ Publikohen pamjet e ndjekjes së velierës me 1 ton marijuana, u

Ky është momenti ku efektivët e Gurada di Finanza kanë kryer operacionin anti drogë në të cilën u sekuestruan 1 ton marijuana.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Për këtë sasi lëndë narkotikë në pranga kanë përfunduar 3 shtetas shqiptarë si dhe 2 shtetas ukrahinas teksa ishin duke kryer shkëmbinin e drogës në det.

Referuar deklartatës së drejtori të policisë së vlorës por edhe detajeve nga agjendet e GDF 3 skafe ishin nisur nga vëndi yne më ngarkesën në bord , e ndërsa një velirë e dyshuar se drejtohej nga 2 ukrahinasit kishin rende dakort që shkembimi të bëhëj në detin thellësi të detin Jon.

Të gjitha lëvizjet e trafikatëve aknë qënë nën monitorim të agjendeve të huaj dhe shqiptarë dhe në momentin që do të kryehej edhe shkembimi ka ndërhyrë policia.

Në atë moment janë arrestuar Bychkovi Serhii dhe Senkevych Serhii, 43 dhe 62 vjeç, ë ndërsa Saverjo Imeraj, Arbër Saraseli, 31 vjeç ,22 vjeç dhe Qemal Pekmezi, 19 vjeç u arrestuan nga policia e Vlorës.

Nga kqyrja e lëndës narkotike u gjeten 992 kg kanabis e cila ishte e ndarë në 153 pako dhe secila pako mbate peshën nga 6 deri në 8 kg.

Dyshimet janë që ukrahinasit të jënë paguar nga persona të tjerë për të kryer shkëmbimin e drogës e ndërsa shqiptarët e arrestuar në dyshohen se kishin krijuar lidhjet në shtetin Italian për shitjen e lëndës anrkotike.

EMISIONET