Rrëmbyes, pedofil dhe tregtarë droge mes 23 'kriminelëve të rrezikshëm' të kthyer sot në Shqipëri nga Britania e Madhe

Rrëmbyes, pedofil dhe tregtarë droge mes 23 'kriminelëve

23 kriminelë shqiptarë të dënuar për vepra të rënda penale u ekstraduan këtë të enjte në Shqipëri nga Britania e Madhe, si pjesë e marrëveshjes mes dy vendeve për transferimin e të dënuarve.

Ata mbërritën në vendin tonë me një avion. Mes tyre janë tregtarë droge,  një rrëmbyes dhe një pedofil.

Pjesë e tyre ishin gjithashtu anëtarë të bandave të krimit të organizuar dhe një individ pa të drejtë qëndrimi në Britani.

Ata po vuanin dënime të kombinuara me më shumë se 72 vjet burg, raportojnë mediat britanike.

Mes të ekstraduarve janë:
-Një individ i dënuar me 18 vjet për furnizim me drogë të klasit A ​​(kokainë) me vlerë më shumë se 2 milionë paund.

- Një person i cili ishte pjesë e një grupi të krimit të organizuar dhe i dënuar për furnizim me drogë të klasit A ​​(kokainë) dhe i dënuar me më shumë se dhjetë vjet burg.

- Një individ i dënuar me tre vjet burgim për tentativë për t'u përfshirë në komunikim seksual me një fëmijë dhe për të takuar një fëmijë pas kujdesit.

- Një tjetër person i dënuar me katër vjet burgim për rrëmbim dhe lëndim trupor, i cili ishte gjithashtu pjesë e një grupi të krimit të organizuar.

Duke komentuar mbi dëbimet, Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha: “Këta individë janë përgjegjës për disa nga krimet më të tmerrshme, duke përfshirë përdhunimin, krimin e dhunshëm dhe shkeljet e rënda të drogës. Ata kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe kanë lënë viktimat e tyre të jetojnë me plagët e krimeve që kanë kryer.Kjo Qeveri do të përdorë çdo mjet të disponueshëm për të larguar shtetasit e huaj që kanë kryer krime kundër qytetarëve tanë dhe së fundmi ne kemi paraqitur Aktin e Kufijve për të ndihmuar në përfundimin e ciklit të kërkesave dhe apelimeve të minutës së fundit që mund të vonojnë largimet.”

Muajin e kaluar, 190 shkelës, shtetas të huaj u larguan nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime çarter dhe të planifikuar.

Midis tyre ishin kriminelë të dënuar për veprat e mëposhtme; dy për vrasje nga pakujdesia, tetë për përdhunim, 75 për krime droge, një për tentativë vrasje dhe 14 për krime të dhunshme duke përfshirë dëmtimin e vërtet trupor dhe lëndimin e rëndë trupor.

EMISIONET