Rinas, po ndihmonte 23 emigrantë të kalonin kufirin, prangoset 32-vjeçari

Rinas, po ndihmonte 23 emigrantë të kalonin kufirin, prangoset

Policia e Tiranës ka finalizuar operacionin e koduar "Camouflage 8"  për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit.   

Gjatë operacionit u arrestua në flagrancë 1 shtetas, që ndihmonte 23 emigrantë, për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme. 

“Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Kufirit dhe Migracionit Tiranë, dhe Sektorin e Forcës së Posaçme "Shqiponja", në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë në fushën  e kalimit të paligjshëm të kufirit, pas një pune të mirëfilltë hetimore, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar "Camouflage 8". Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:  F. Gj., 32 vjeç, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.  Ky shtetas, është kapur nga shërbimet e Policisë, në afërsi të mbikalimit të Rinasit, duke transportuar 23 emigrantë që kishin hyrë në mënyrë ilegale në Shqipëri, të cilëve iu kishte premtuar, kundrejt shpërblimit monetar, dhënien ndihmë për transportimin e tyre drejt pikave të kalimit kufitar.” – njofton policia. 

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht 23 emigrantët e paligjshëm, për veprën penale "Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror". 

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

EMISIONET