"Plumbi i Artë" Me pranga në duar dhe nën masa të forta sigurie, ja momenti kur të arrestuarit mbërrijnë në gjykatë

Mbërrijnë në gjykatë 9 nga 18 të  arrestuarit në kuadër të operacionit "Plumbi i Artë".  Të parët janë ata që u është komunikuar urdhërekzekutimi në burg ku dhe ishin për një tjetër vepër penale.

Dëshmia e Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhaj çoi në pranga të arestuarit.

Në kuadër të operacinit “Plumbi i Artë” u arrestuan 18 persona ndërsa 14 kanë ikur.

Të arrestuarit kanë të drejtë të japin dëshminë e tyre në gjykatë ose të rezervojnë deklaratën në një moment të dytë informon gazetarja e Ora News, Keti Banushi e cila do të ndjekë të gjitha zhvillimet në gjykatë

Mes të arrestuarve është dhe Leonard Palushi, shefi i sektorit të vrasjeve në qarkun e Lezhës. Gjatë operacionit të SPAK u evidentuan 8 grupe të rrezikshme kriminale, të shtrira kryesisht në Tiranë, Elbasan dhe Durrës.

Palushi, që më parë ka shërbyer si specialist në sektorin e vrasjeve, në drejtorinë e policisë Elbasan, dyshohet se shiste informacione tek grupet kriminale dhe dekonspironte operacionet e policisë, pikërisht gjatë kohës që punonte në Elbasan.

"Plumbi i Artë" Me pranga në duar dhe nën masa të

9 masat e sigurimit që janë ekzekutuar në burg, me 19 maj 2022

1. Nuredin Dumani, 35 vjeç
2. Henrik Hoxhaj, 40 vjeç
3. Altin Ndoci, 35 vjeç
4. Erion (Andrea) Alibej, 36 vjeç
5. Skerdi Tasi, 31 vjeç
6. Elvis Koçi (Çaushllari), 30 vjeç
7. Ilirian Feci, 47 vjeç
8. Enver Diva, 43 vjeç
9. Besjan Xhixha, 31 vjeç

Të arrestuarit 19 maj 2022
9 masa sigurimi “Arrest në burg” në ngarkim të shtetasve, të cilët u arrestuan gjatë operacionit:

1. Ardjan Uzuni, 56 vjeç
2. Leonard Palushi, 41 vjeç
3. Gentian Sharra, 48 vjeç
4. Fatos Gosa, 54 vjeç
5. Florenc Çekrezi, 35 vjeç
6. Petrit Qoli, 51 vjeç
7. Agron Qoli, 52 vjeç
8. Agron Qafa, 48 vjeç
9. Asllan Plaku, 30 vjeç

"Plumbi i Artë" Me pranga në duar dhe nën masa të

Ne arrati

1.Eljo (Ervis) Bitri,

2.Festim Qoli,         

3.Alban Bengasi,

4.Ervis Martinaj,

5.Elvin Merlika

6.Alket Xhixha

7. Marjus (Suel) Lulaj (Çela),

8.Agron (Kamber) Mehja,

9. Aleks Çela alias (Tom Qorri),

10. Talo Çela,

11. Agim Gjini,

12.Mikael Qosja (Kamami) (Stefo),

13. Florenc Çapia

14. Abedin Mama (Dine Çami)

"Plumbi i Artë" Me pranga në duar dhe nën masa të

EMISIONET