Meta demaskon Ramën për 'Manhattanin e Zagrebit': Gënjeshtra nuk zgjati një ditë

Meta demaskon Ramën për 'Manhattanin e Zagrebit':

"Gënjeshtra që nuk zgjati një ditë!" Ky është reagimi i kryetarit të PL-së Ilir Meta pasi Rama u përpoq të merrte në mbrojte projektin e Portit të Durrësit duke i dalë në mbrojtje investitorit arab Mohammed Alabbar.

Ai dje publikoi në rrjetet sociale titullin e një shkrimi të BIRN që raporton se “Eagle Hills and Real Estate Development” e Alabbar ishte favorite në një garë në Kroaci për një investim gjigand, i quajtur ndryshe si “Manhatani i Zagrebit”.

Por paralelizmi nuk qëndron sepse çfarë ndodhi në Zagreb dhe çfarë po ndodh në Durrës janë dy realitete shuma larg njëri-tjetrit.

Jo vetëm kaq një vit në një shkrim thuhet se projekti dështoi dhe se kjo ishte fitore e qytetarëve të cilët kishin kundërshtuar   planin e kryebashkiakut Bandiç për t'i dhënë një kompanie private më shumë se një milion metra katror tokë të vlefshme të qytetit brenda Qendrës së Panairit të Zagrebit dhe hipodromit aty pranë.

Meta bashkangjit dhe linkun e 

EMISIONET