Me 39 gra dhe 89 fëmijë, shuhet kreu i 'familjes më të madhe në botë'

Me 39 gra dhe 89 fëmijë, shuhet  kreu i 'familjes më të

Një 76-vjeçar që besohet të jetë kryefamiljari i familjes më të madhe në botë ka vdekur në shtetin Mizoram të Indisë.

Ziona Chana, kreu i një sekti fetar që praktikonte poligaminë, vdiq të dielën e 13 qershorit, duke lënë pas 38 gra, 89 fëmijë dhe 36 nipër e mbesa.

Lajmi u konfirmua nga kryeministri i Mizoram, Zoramthanga, i cili përcolli ngushëllimet e tij në Twitter me "zemër të thyer".

Chana thuhet se vuante nga diabeti dhe hipertensioni.

Mjekët i thanë agjencisë së lajmeve PTI se gjendja e Chana u përkeqësua ndërsa ishte në shtëpinë e tij në fshatin e tij, Baktawng Tlangnuam. 

Ai u dërgua me urgjencë në spital të dielën në mbrëmje, ku u shpall i vdekur kur mbërriti.

Është e vështirë të thuash nëse Chana ishte me të vërtetë kryefamiljari i familjes më të madhe në botë pasi ka të tjerë që pretendojnë titullin.

Është gjithashtu e vështirë të vlerësosh madhësinë e saktë të familjes së Chanas. Të paktën një raport pretendon se ai kishte 39 gra, 94 fëmijë, 33 nipër e mbesa dhe një stërnip, që shkon deri në 181 persona.

Ndërsa raporte të ndryshme lokale të lajmeve e kanë referuar atë si mbajtës të "rekordit botëror" për një familje kaq të madhe, është e paqartë se cili rekord global është. Është raportuar gjerësisht gjithashtu se familja është paraqitur dy herë në shfaqjen e famshme televizive "Ripley's Believe it or Not".

Mbajtës i një rekordi botëror apo jo, Chana dhe familja e tij janë një sensacion lokal, duke tërhequr turistë në fshatin e tyre në verilindje të Indisë.

EMISIONET