Mbi 300 mijë € për të vrarë “Doçen”/ Martinaj e Shullazi aktivizuan Tesi Bashon dhe Viktor Imerin, 1 muaj pasi la burgun

Mbi 300 mijë € për të vrarë “Doçen”/

Në muajin Janar të vitit 2020, Viktor Imeraj, kishte vetëm 1 muaj që ishte liruar nga burgu i Kosovës në Lushnjë, pasi përmes një vendimi të dhënë nga gjyqtarja Elbasanit, Enkeleda Kapedani, ai fitoi shuarjen e dënimit me 25 vite burgim të dhënë nga Gjykata e Apelit në Durrës.

Kjo pasi më shumë se ¾ të dënimit Imeraj e kishte vuajtur, duke i mbetur vetëm 1 muaj e 23 ditë dënim për të shlyer.

Por sot ky vendim dënimi i Apelit me 25 vite burg, është prishur pasi në muajin Nënëtor 2023, Gjykata e Lartë, dënoi Viktor Imeraj me burgim të përjetshëm për vrasjen së bashku me “Gaxhain”, të Arben Pajës dhe Ilir Xhungës në 1999 në Durrës.

Edhe pse kishte dalë nga burgu, marëdhënien me eksponentë të krimit brenda në burg, Viktor Imeraj, nuk e ka shkëputur.

Sipas dosjes së SPAK, në muajin Janar Imeraj bisedon me Emiljano Shullazin, i cili i kërkon ndihmë për të gjetur në Vlorë apo qytete të tjera, Fatmir Hysenin alias “Doçja”.

Për mbarimin e kësaj pune, Viktori ka biseduar në “Sky” dhe me Tesi Bashon, që në atë periudhë ndodhej në burg.

Qëllimi ka qënë vrasja e Fatmir Hysenit dhe Durim Bamit, pasi së bashku me grupin e drejtuar nga vëllezërit Leonard dhe Erlis Duka, i kishin krijuar shumë dëme grupit të Ervis Martinaj.

Fatmir Hyseni është çam, dhe kunati i Dritan Veselit ose siç njihej ndryshe në qytetin bregdetar si “Didi i Vlorës” ose “Didi Çami”, i vrarë në 14 shtator 2004 në Vlorë.

Hyseni dhe “Didi” cilësohen nga policia dhe prokuroria si kundërshtarët më të mëdhenj të Viktor Imerit dhe Edison Harizajt, ky i fundit i vrarë në Durrës. Gjatë këtyre 5 viteve Fatmir Hyseni sipas SPAK, ka lidhur aleancë e vëllezërit Duka dhe Durim Bamin.

Nga brenda burgut Emiljano Shullazi ka biseduar me Viktor Imeraj, duke i kërkuar këtij të fundit gjetjen dhe vrasjen e Fatmir Hysenit alias “Doçja”.

Porosia ishte dhënë nga Ervis Martinaj, i cili më pasi hyn në komunikim përmes “Sky” me Viktor Imeraj.

Qëllimi i grupit është sigurimi i informatave, lokalizimin e Fatmir Hysenit dhe eleminimin e tij, i cili besohej se në atë periudhë qëndronte në dy baza të sigurta në Tiranë dhe Kamëz.

Ervis Martinaj ishte ai që do paguante mbi 300 mijë euro për kokën e Fatmir Hysenit, ndërsa në lojë besohet se Shullazi ka futur dhe Tesilvian alias Tesi Bashon nga Selenica e Vlorës.

Tesi Basho, është një person i dënuar me burgim të përjetshëm në Itali, për vrasjen e dy prostitutave.

Ai u kap në banesën e tij në Selenicë, gjatë një kasioni spektakolar të policisë së Vlorës, e cila i shkoi me ambulancë.

Basho kishte tre vite që fshihej në Shqipëri nën emrin e Thanas Lame, pasi pikërisht me këtë emër kishte arritur të nxirrte një kartë identiteti dhe madje të martohej, me një vajzë të quajtur J. Bushaj.

Gafa e Bashos, ishte hyrja në një konflikt me dajën e tij, duke i kërkuar me anë të presionit shumën prej 100 mijë euro.

Policia ka shkuar në një operacion të fshehtë në banesën e Bashos, ku ka zbuluar se njeriu më i kërkuar në Itali, kishte ngritur një perimetër të vërtetë sigurie.

Ndërkohë autoritetet italiane dërguan në Shqipëri kërkesën për njohjen e vendimit me burg përjetë të Bashos, ku gjykata e Vlorës i njohu vetëm 14 vite heqje lirie.

Me një bashkim dënimesh atë të Italisë dhe atë të armëve dhe hashashit në Selenicë, përfundimisht Basho u dënua me 14 vjet heqje lirie.

Por aktivitetin kriminal Tesi Basho, nuk e ka shkëputur nga burgu. I lidhur me Shullazin dhe Viktor Imeraj, ai ka marë përsipër të gjente përmes njerëzve të tij jashtë burgut dhe të vrisnin Fatmir Hysenin dhe Durim Bamin.

Ky grup nuk mundi asnjë moment të gjente dhe godiste Fatmir Hysenin. Ndërsa Durim Bamin mundët ta kapin në fshatit Qerek të Fushë-Krujës.

Plot 13 plumba automatiku janë derdhur mbi automjetin “Range-Rover” me targa italiane, që drejtohej nga Durim Bami, por ekzekutimi i këtij personi, sërish nuk është arritur të kryhet nga kundërshtarët.

EMISIONET