Mbi 1800 raste pozitive me Covid-19 dhe dy viktima, në spitale po marrin mjekim 30 pacientë

Mbi 1800 raste pozitive me Covid-19 dhe dy viktima, në spitale po marrin

Kjo e martë (19 korrik)ka regjistruar rekord infeksionesh me Covid 19, ndërsa dy qytetarë fatkeqësisht e kanë humbur betejën me sëmundjen duke ndërruar jetë.

Ministria e Shëndetësisë raporton se në 3821 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 1846 qytetarë.

Rastet e reja janë identifikuar në këto bashki:
750 në Tiranë, 128 në Durrës, 84 në Fier, 62 në Vlorë, 59 në Lushnje, 54 në Kamëz, 52 në Lezhë, 46 në Korçë, 44 në Sarandë, 43 në Shkodër, 41 në Elbasan, nga 36 qytetarë në Berat, Kuçovë, 31 në Gjirokastër, 26 në Krujë, 23 në Kurbin, 22 në Divjakë, nga 19 qytetarë në Kavajë, Patos, nga 18 qytetarë në Dibër, Maliq, nga 16 qytetarë në Vorë, Himarë, nga 13 qytetarë në Përmet, Peqin, nga 12 qytetarë në Vau i Dejës, Mallakastër, Devoll, 10 në Roskovec, nga 9 qytetarë në Tropojë, Bulqizë, Tepelenë, Belsh, nga 8 qytetarë në Malësi e Madhe, Has, Mirditë, nga 7 qytetarë në Shijak, Mat, Kolonjë, Gramsh, 6 në Dimal, 5 në Poliçan, nga 4 qytetarë në Libohovë, Librazhd, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Kukës, Selenicë, Delvinë, Pogradec, Cerrik, nga 2 qytetarë në Pukë, Skrapar, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Finiq.

Janë 9,146 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 30 pacientë.

Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 67-81 vjeç.

Janë shëruar 1899 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 285,912 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 1846
Të shëruar në 24 orë 1899
Të shtruar në spitale 30
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 3821

Testime totale 1,889,151
Raste pozitive 298,578
Raste të shëruara 285,912
Raste Aktive 9,146
Humbje jete 3,520

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,428
Durrës 751
Fier 659
Vlorë 445
Shkodër 413
Berat 353
Elbasan 290
Gjirokastër 226
Lezhë 224
Korçë 188
Dibër 101
Kukës 68

EMISIONET