Korçë/ Neutralizohet zjarri në Vithkuq, dyshohet se ishte i qëllimshëm, policia në kërkim të autorëve

Korçë/ Neutralizohet zjarri në Vithkuq, dyshohet se ishte i

Neutralizohet zjarri i rënë në pyjet e Vithkuqit. Lajmin e ka bërë me dije prefekti i Qarkut, Dhori Spirollari në një komunikim  për Ora News.

Burime bëjnë me dije se ë gatishmëri në zonë janë 2 jete zjarrfikëse 1 i bashkisë Korçë dhe 1 i FA,  punonjës të njësisë dhe  10 nga FA për çdo rast riaktivizimi të vatrave.

Është arritur të shpëtohet tashmë manastiri 300 vjeçar i Shën Pjetrit. Dyshohet se zjarri ka qenë i qëllimshëm andaj po hetohet në lidhje me autorët. Sipërfaqja e djegur shkurre dhe pisha 2.5-3 HA.

EMISIONET