FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga hyrja e protestuesve të Berishës në selinë blu

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Protesta e thirrur nga Sali Berisha ditën e sotme përpara selisë së Partisë Demokratike u kthye në përleshje  mes mbështësve të Bashës dhe protestuesve të Berishës.

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Fotot e siguruara nga LSA përcjellin dinamikën e ngjarjeve gjatë gjithë protestës, momentet nga hyrja e dhunshme e protestuseve të Berishës  në selinë blu dhe ndërhyrjen e forcave policore, të cilat morën në mbrojtje selinë e PD-së.

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Në disa ambiente të selisë, nga dyert dhe dritaret është hedhur pluhur nga fikëse zjarri nga mbështetësit e Bshës për të frenuar hyrjen e protestuesve të Berishës.

Ndërkohë në një ambient tjetër të godinës, në ballkon janë përplasur me shkopinj dhe gaz një grup tjetër të mbështetësve të të dyja kampeve. 

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Një protestues ka arritur që të ngjitet me shkallë në kati ne dytë të godinës, ndërsa aty i janë përgjigjur persona me fikëset e zjarrit dhe kanë nxjerrë një tavolinë.

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Dhjetë persona kanë mbetur të lënduar nga protesta e sotme në selinë e PD.  Gazetarja Anxhela Celibashi na informon se 4 prej të lënduarve janë  trajtuar te Trauma.

Aktualisht vetëm njëri prej tyre ndodhet ende në spital duke marrë trajtim, ndërsa 3 të tjerët kanë marrë mjekim dhe janë larguar.

Gjashtë persona të tjerë janë trajtuar në QSUT. Mësohet se gjendja e tyre është e mirë dhe janë larguar nga spitali.

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

Policia e Shtetit ka reaguar pas tymit të hedhur në selinë e PD. Policia mohon përfshirjen dhe në reagim thuhet se nuk ka hedhur asnjë send të kundërligjshëm në selinë e Partisë Demokratike, gjatë protestës që është duke u zhvilluar.

Ndërkombëtarët kanë reaguar për protestën e kësaj të shtune  në selinë e Partisë Demokratike.

Edhe pse i paralajmëruar për një protestë paqësore situata ka precipituar në dhunë ndaj protestuesve, thyerje dritaresh dhe dyersh, gjë që është dënuar me forcë nga ambasadorët e akredituar në Tiranë.

SHBA garanton se ata që nxisin dhunë ose minojnë sundimin e ligjit do të mbajnë përgjegjësi.

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

 

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

FOTOLAJM/ Gaz lotsjellës, pluhur i bardhë, shkopinj. Momentet nga

EMISIONET