Krimet mjedisore, goditet një rast i prerjes së pyjeve në Korçë

Krimet mjedisore, goditet një rast i prerjes së pyjeve në

Policia e Korçës njofton se ka goditur një rast të prerjes së paligjshme të pyjeve. Sipas Policisë së Korçës, është proceduar penalisht një 41-vjeçar, i cili është kapur duke transportuar në furgon, lëndë lëndë drusore pa dokumentacionin përkatës.

Pas veprimeve procedurale, u sekuestrua edhe sasia e druve e prerë në mënyrë të paligjshme dhe automjeti furgon që shërbente për t’i transportuar.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Devoll, në zbatim të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, goditën një tjetër rast të prerjes së paligjshme të pyjeve. Si rezultat u referuan materialet në Prokurori, ku filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin K. F., 41 vjeç, banues në fshatin Arrëz, Devoll”, njofton Policia.

“Ky shtetas u kap nga shërbimet e Policisë, në aksin rrugor “Miras-Bilisht”, duke transportuar me automjetin furgon tip “Benz”, një sasi dru zjarri, pa dokumentacionin përkatës, e cila së bashku me automjetin u sekuestruan në cilësinë e provës materiale”, vijon Policia.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë, për veprime të mëtejshme.

EMISIONET