EMRI/ “Mbreti” i drogës është i burgosuri i parë që transferohet në Shqipëri si pjesë e marrëveshjes me Anglinë

EMRI/ “Mbreti” i drogës është i burgosuri i parë

Një baron shqiptar i drogës është bërë i dënuari i parë i kthyer në shtëpi, si pjesë e një marrëveshjeje shkëmbimi burgu prej 4 milionë stërlinash mes qeverisë shqiptare dhe asaj britanike.

Prestiogjiozja “The Sun”, raporton se Klodjan Copja, 36 vjeç, tashmë do të kryejë pjesën tjetër të dënimit të tij 17-vjeçar në një burg shqiptar.

Ai u burgos në vitin 2017 pasi policia shkatërroi një rrjet prej 150 milionë stërlinash që përmbyti Londrën dhe juglindjen me kokainë.

Copja kaloi katër vjet në arrati para se të kapej në kufirin Greqi-Shqipëri me një pasaportë false dhe të ekstradohej në Britani për të dalë në gjyq.

Burime të Drejtorisë së Burgjeve Shqiptare konfirmuan se transferimi i tij u bë pak javë më parë.

Britania po paguan Shqipërinë për të riatdhesuar vonesat e rrezikshme.

Dymbëdhjetë vrasës, tetë përdhunues dhe më shumë se 100 fajtorë për vepra droge ose armë zjarri pritet të kthehen për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit.

Marrëveshja kursen rreth dy të tretat e kostos ditore prej 109 £ për t'i mbajtur të mbyllur këtu. Në Shqipëri kushton 32 £ në ditë.

Duke shpallur marrëveshjen vitin e kaluar, Sekretari i Drejtësisë Alex Chalk tha: "Publiku pret që kriminelët e huaj duhet të vuajnë dënimet e tyre jashtë shtetit - jo në burgjet tona në kurriz të taksapaguesve”.

EMISIONET