Dinamika e plotë e ngjarjes në Ekuador, autori erdhi me lule në duar, qëlloi 28 shqiptarin Ergys Dashi

Dinamika e plotë e ngjarjes në Ekuador, autori erdhi me lule në
Ergys Dashi dhe vendi ku ndodhi vrasja

Ergys Dashi, 34-vjeçari shqiptar, është personi i vrarë në orën 19:00 të kësaj të shtune, më 22 janar, në një restorant të vendosur në Avenue Joaquín José Orrantia, pranë një qendre tregtare në veri të Guayaquil.

I riu ka marrë tre plagë plumbash, por në lokal janë gjetur 28 gëzhoja.

Sipas raportimeve të para, dy persona mbërritën në ambientet me një Ford Explorer të zi. Njëri hyri me disa lule në dorë, ndërsa tjetri, i veshur me kapuç, qëndronte në derën e biznesit me një armë në dorë.

Punonjësit e restorantit thanë se vrasësi ka dashur të hyjë me pretekstin e dorëzimit të disa luleve, por ka kërcënuar një punonjës që i ka kërkuar kartën e vaksinimit para se ta linte të kalonte. 

Pasi hyri, ai qëlloi Ergysin, i cili po priste pjatën e tij dhe ishte në shoqërinë e një burri tjetër që u zhduk nga vendi i ngjarjes.

Viktima ishte ulur në fund të biznesit, i cili në atë kohë ishte plot. Kur filluan të shtënat, ata që ishin në restorant filluan të vrapojnë të dëshpëruar. 

Disa arritën të largoheshin nga restoranti, të tjerët u hodhën në dysheme dhe u mbuluan derisa sulmi përfundoi.

Në vendngjarje u gjetën të paktën 28 ​​gëzhoja të dy kalibrave. Ai që e qëlloi ishte personi që hyri me lule. 

34-vjeçari shqiptar u vra në një restorant në veri të Guayaquil. 

Teksa po largoheshin, burri me kapuç qëlloi të paktën 20 të shtëna në drejtim të objektit. Ndërkohë, vrasësit janë larguar me motoçikletë.

Nga ana tjetër një grua që po hante në lokal u qëllua në këmbë, thanë dëshmitarët. Ajo u dërgua në një spital aty pranë dhe është nën kujdesin e mjekëve.

Një ambulancë mbërriti në restorant për të ndihmuar Dashin, por mjekët konfirmuan vetëm vdekjen e personit që kishte veshur pantallona të shkurtra të zeza dhe një bluzë të së njëjtës ngjyrë.

Disa orë pas ngjarjes, restoranti lëshoi ​​një deklaratë ku tregonte se ata kanë qenë viktima të momentit kritik që po përjeton Guayaquil dhe se ngjarja është jashtë kontrollit të tyre dhe se ata kanë një staf të shkëlqyer. 

Ata po ashtu kanë treguar se do të qëndrojnë të mbyllura dhe se përmes rrjeteve të tyre sociale njoftojnë se kur do ta rihapin biznesin.

Dinamika e plotë e ngjarjes në Ekuador, autori erdhi me lule në

Deri më tani në vitin 2022, në Zonën 8 (Guayaquil, Durán dhe Samborondón), ka pasur 74 vdekje të dhunshme. Vitin e kaluar në të njëjtën periudhë ishin 20 raste. Rritja është më shumë se 210%.

Dinamika e plotë e ngjarjes në Ekuador, autori erdhi me lule në
Ergys Dashi

EMISIONET