Daily Mail interviston të riun nga Tirana për të sensibiluar emigrantët: Mos shkoni në Britani

Daily Mail interviston të riun nga Tirana për të sensibiluar

Një adoleshent nga Tirana, është mes qindra fëmijëve të huaj që kanë udhëtuar ilegalisht drejt Britanisë me varkat e trafikantëve.

I veshur me një bluzë të zezë me fjalën “Para”, Florjan Dibra, si të tjerët, ishte joshur nga fantazitë e një vendi me pasuri të pafundme dhe mundësi për një jetë të re. Rritja e numrit të emigrantëve shqiptarë, si ai, që kalojnë Kanalin është fenomenale.

Vitin e kaluar, 12,301 u regjistruan duke bërë udhëtimin, shumë prej të cilëve ishin nën 18 vjeç.

Historia e tij është e dobishme. 15-vjeçari thotë se pesë muajt e tij në Mbretërinë e Bashkuar ishin katastrofikë dhe, në një intervistë ekskluzive me The Mail të dielën, ai u dërgon një mesazh të rinjve shqiptarë:

'Mos shkoni në Britani!' Duke ulur kokën, ai rrëfen se si gushtin e kaluar, ndërsa ishte ende në shkollë, i mashtronte prindërit të mendonin se po shkonte jashtë vendit për një pushim të shkurtër.

Në vend të kësaj, kur mbërriti në Belgjikë me autobus, duke mbajtur një vizë të BE-së, ai u pagoi trafikantëve £ 4,500 për ta marrë atë në udhëtimin detar nga Franca në Dover.

Pa ditur fare anglisht, përveç fjalëve 'po' dhe 'jo', Florjan thotë se ditët e tij në Britani të Madhe ishin periudha më e vetmuar e jetës së tij. “Isha i tmerruar dhe i trishtuar në vendin tuaj”, tregon ai.

Mesazhi i tij 'Mos shko në Britani' vjen ndërsa qeveria po zbaton Projektligjin e saj të Migracionit të Paligjshëm dhe pasi Sekretarja e Brendshme Suella Braverman javën e kaluar u përkul para presionit nga lobi pro-refugjatëve (duke përfshirë disa konservatorë) duke premtuar se fëmijët emigrantë të pashoqëruar të tillë si Florjani nuk do të dëbohet me forcë në shtëpi.

Kjo rënie erdhi pavarësisht paralajmërimit të saj se 85,000 njerëz kanë mbërritur ilegalisht me varka të vogla që nga viti 2018, 'shumë nga vende të sigurta, si Shqipëria. Pas mbërritjes, disa thjesht zhduken – ne nuk e dimë se ku shkojnë apo çfarë bëjnë”.

Florjani ishte një emigrant tipik i ri ekonomik nga Shqipëria. Ai kurrë nuk kishte ndërmend të kërkonte azil.

Përkundrazi, ai shpresonte të punonte si mekanik makinash në një nga komunitetet e shumta shqiptare në qytetet e Britanisë.

The Mail on Sunday zbuloi emrin e tij në dosjet e policisë shqiptare pasi familja e tij dyshohej se kishte shkelur ligjin duke e braktisur dhe duke e dërguar qëllimisht për të fituar para në Britani.

"Familja pranoi të fliste me ne në Tiranë, duke na thënë se 99 për qind e të rinjve shqiptarë që largohen për në Angli janë djem që besojnë në tregimet e trafikantëve se mund të pasurohen shpejt në MB – dhe shumë e bëjnë këtë pa pëlqimin e prindërve të tyre," shkruan Daily Mail.

Në fund të periudhës së shkollës verën e kaluar, Florjani planifikoi me saktësi largimin e tij. Ai i gënjeu prindërit e tij, Sulejman dhe Valentina, duke thënë se do të shkonte në një pushim dhjetëditor me kushërirën e tij 18-vjeçare për të parë të afërmit në Belgjikë.

"Shumë nga shokët e mi të shkollës kishin shkuar tashmë në Angli për të gjetur punë," thotë Florjan. “Doja të largohesha nga Shqipëria dhe të bëja të njëjtën gjë.

“Kemi marrë një autobus nga Tirana për në Bruksel dhe kemi rezervuar një dhomë hoteli në vendin e quajtur Marigold Apartments.

Sipas dokumenteve të policisë të parë nga MSH, dyshja u larguan pas një dite dhe morën një taksi për në qytetin bregdetar francez të Dunkirk, ku varkat e trafikantëve presin për të ofruar kalimet ilegale të Kanalit.

Në atë kohë, verën e kaluar, MSH zbuloi se një raport sekret i inteligjencës ushtarake tregoi se katër në dhjetë emigrantë që kalonin Kanalin me varka të vogla ishin nga Shqipëria paqësore, ku nuk ka pasur luftë për 25 vjet.

Florjan thotë: 'Më duhej të merrja hua 4,500 £ nga të afërmit në Belgjikë për të blerë vendin tim në varkë. Unë ende i kam borxh paratë dhe u kam premtuar se do t'ua kthej një ditë.'

Me 44 të tjerë të mbushur në bord, gomone e tyre e zezë prej gome u nis në javën e dytë të gushtit.

Ai kujton: 'Ishte shumë plot. Kishte shqiptarë, iranianë dhe shumë arab.' Ai kujton se anija e dobët u shoqërua nga një anije luftarake franceze. Ajo u ndesh në mes të kanalit nga një varkë e Forcave Kufitare Britanike, oficerët e së cilës i ngritën pasagjerët në bord për t'i transportuar në Dover.

Në portin e Kentit, oficerët e policisë intervistuan të ardhurit. “Më morën në një anë pasi isha nën 18 vjeç. Më morën telefonin, rrobat dhe i futën në një qese plastike blu. Më dhanë një tuta gri.

"Më vendosën një rrip dore me një numër, në vend të emrit, sepse kishim shumë prej nesh për të parë."

Florjani ishte bashkuar papritur me dhjetëra mijëra të huaj në sistemin e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar. Për shkak se ai ishte ende fëmijë, policia i kërkoi atij numrin e telefonit të babait për ta njoftuar për vendndodhjen e tij.

“Kam marrë një telefonatë të papritur”, tha Sulejman, i cili drejton bar-kafenë ku takohemi. “Një oficer tha se djali im ishte në Angli dhe ata do të kujdeseshin për të. Unë u tmerrova.

EMISIONET