Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i ka vendosur truprojat përballë gazetarit të Ora News që e pyeti në lidhje me përgjimet e Antimafias italiane lidhur me lejet e ndërtimit në Tiranë. Në ato pak fjalë që tha për këtë çështje, Veliaj zgjodhi të merret me televizionin që publikoi përgjimet duke mos dhënë asnjë shpjegim në lidhje me lejet e ndërtimit dhe shumëkatëshet për të cilat ka dhënë leje në çdo cep të kryeqytetit.

Përgjimet e Antimafias italiane kanë shqetësuar jo pak politikën shqiptare duke ngjallur edhe debate të forta javën e fundit.

Në bisedat e të akuzuarve të Antimafias italiane për pastrim të parash, del dhe emri i kryebashkiakut të Tiranës, dhe zyrtarëve të tjerë ku pretendohet fitimi i tenderave kundrejt pagesës 20 për qind apo dhe lejeve të ndërtimit.

Për këtë çështje Ora News ka kërkuar dhe reagimin e Veliajt, por si gjithnjë gazetari përballet me badigardin.

Erion Veliaj: Këto muhabetet me trafikantë…

Por me këmbënguljen e gazetarit, Kryebashkiaku ka pranuar të flasë.

Erion Veliaj: Po po, muhabetet me trafikantë…

Por sërish iu shmang temës në fjalë, duke u marrë me televizionin i cili publikoi i pari dosjen e Antimafias ku kryebashkiaku i Tiranës përmendet disa herë.

Erion Veliaj: Muhabetet me trafikantë ti dhe Ylli….

Ndërkaq SPAK ka deklaruar se do të kërkojë zyrtarisht dosjen në Itali, për të vendosur më pas nëse do të nisë hetimet edhe në Shqipëri.

LEXO EDHE

Ekskluzive/ Mafia italiane në Tiranë?! Ora News zbardh përgjimet, biseda për pallate e tendera në shëndetësi