Inter harron humbjen e fazës së parë në derbi dhe hakmerret keqazi ndaj Milanit duke e mposhtur 0-3.

Ndeshja e vlefshme për javën e 23 të Serie A foli për zikaltrit që arritën të merrnin tre pikë të arta dhe ta shohin veten tashmë +4 nga kushërinjtë kuqezinj.

Golat për ekipin e Contes u shënuan nga Martinez (‘5, ’57) dhe Lukaku (’66).

Me këtë sukses Inter qëndron në krye të Serie A me 53 pikë, 4 më shumë se Milani që regjistron kështu humbjen e dytë rradhazi në Serie A dhe komplikon planet për titullin kampion.

Përmbledhja e ndeshjes: