Google zbulon orën e saj inteligjente, ja çfarë e bën unike

Google zbulon orën e saj inteligjente, ja çfarë e bën

Google ka zbuluar orën e saj të parë inteligjente "Pixel Watch" e cila kombinon sistemin e vet operativ Ëear me gjurmimin e shëndetit Fitbit.

Ora mund të çiftohet vetëm me pajisjet Android dhe mund të funksionojë vetë pa qenë pranë telefonit.

Gjigandi i teknologjisë nuk zbuloi një çmim për pajisjen, por tha se do të ishte një "produkt premium" kur të lansçohet në vjeshtë.

Ajo përballet me konkurrencë të ashpër nga Apple dhe Samsung, të cilët tashmë janë liderë të tregut në orët inteligjente.

Rick Osterloh, nënkryetar i lartë i pajisjeve dhe shërbimeve në Google, tha se kombinimi i "ekspertizës së ekosistemit të Google dhe Fitbit" ishte ajo që e bëri produktin unik.

Marrja fillestare e Fitbit nga Google u hetua nga Komisioni Evropian, i cili përfundimisht dha miratimin e tij./BBC/

EMISIONET