Electric Jeep Avenger fiton çmimin Makina e Vitit 2023

Electric Jeep Avenger fiton çmimin Makina e Vitit 2023

Pas revolucionit elektrik të viteve të fundit (Nissan Leaf filloi në 2011) vjen revolucioni i radhës.

Me 328 vota, një plebishit i vërtetë, Jeep Avenger e çon për herë të parë markën ikonike të SHBA-së jashtë rrugës - tani pjesë e Stellantis - në hapin më të lartë të çmimit Makina e Vitit.

Antonella Bruno, drejtuese e Jeep Europe në Stellantis, mblodhi trofeun e dhënë pas numërimit të votave në vendin e ngjarjes në Auto Show në Bruksel.

Për vitin 2023, pas fituesit të titullit Makina e Vitit u vendos (një shenjë tjetër ndryshimi) një minibus, ID elektrike. Nissan Ariya përfundoi i treti me 211 pikë, duke e luftuar atë – votë pas vote – kundër gjeneratës së re Kia Niro e cila përfundoi e katërta me 200 pikë.

Pasuar nga Renault Austral (163), Peugeot 408 (149) dhe çifti Subaru Solterra/Toyota bZ4X konsiderohen të njëjtën makinë me trupa të ndryshëm (133).

EMISIONET