Apple lancon iPhone 14, risi thirrjet urgjente përmes satelitit

Apple lancon iPhone 14, risi thirrjet urgjente përmes satelitit

Apple ka zbuluar iPhone 14, me lidhje satelitore emergjente dhe teknologji për zbulimin e përplasjeve me makinë, në lançimin në SHBA.

Kompania zbuloi katër versione të celularit të ri në selinë e saj në Cupertino, me një audiencë që merr pjesë personalisht për herë të parë që nga pandemia.

Ai gjithashtu tregoi një pajisje të re sportive ekstreme - Watch Ultra.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Ngjarja u fokusua në produktet e gjeneratës së ardhshme iPhone, Watch dhe AirPod.

CEO i Apple Tim Cook ishte në skenë në teatrin Steve Jobs brenda kampusit të gjigantit të teknologjisë në Kaliforni - por vetë prezantimi ishte tërësisht i regjistruar paraprakisht.

Kompania do të nxjerrë iPhone 14 në dy madhësi, iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus.

Celularët e rinj janë në gjendje të dërgojnë një thirrje urgjente për ndihmë nëpërmjet satelitit. Telefoni do të shfaq vendndodhjen e satelitëve që kalojnë lart dhe do të demonstrojë se si ta drejtoni pajisjen drejt tyre.

Mund të duhen nga 15 sekonda deri në disa minuta për të dërguar një mesazh bazë.

"Investimi për të shtuar aftësinë satelitore nuk duhet të nënvlerësohet," tha Ben Wood, analist kryesor në CCS Insight.

“Apple-së ka të ngjarë të ketë marrë vite për të vendosur të gjitha pjesët e enigmës, duke përfshirë një marrëveshje komerciale me ofruesin satelitor Globalstar dhe krijimin e infrastrukturës së nevojshme për të kaluar mesazhet tek shërbimet e urgjencës”.

Analisti i teknologjisë Paolo Pescatore tha se ai besonte se inovacioni ishte një lajm i mirë për konsumatorët "në zona të vështira për t'u arritur".

Gjigandi i teknologjisë prezantoi një kamerë të re 12 megapiksel, të aftë për të marrë foto të subjekteve që lëvizin shpejt, dhe kompania pretendon një përmirësim prej 49% në kapjen në dritë të ulët.

Kamera e përparme përfshiu gjithashtu fokusimin automatik për herë të parë, për të ndihmuar në mprehjen e selfieve.

Sipas Apple, përdoruesit e iPhone kanë bërë më shumë se tre trilion foto në 12 muajt e fundit.

iPhone 14 do të ketë një çmim nga 799 dollarë (SHBA), 849 £ (Mbretërinë e Bashkuar)

EMISIONET