Aplikacioni WhatsApp nuk do të jetë më funksional për disa telefona inteligjentë

Aplikacioni WhatsApp nuk do të jetë më funksional për disa

Duke filluar nga 31 dhjetori, WhatsApp do të ndalojë së punuari në një numër telefonash celularë, një vendim që pritet të prekë miliona përdorues në mbarë botën.

Konkretisht, me kalimin e kohës, njerëzit me modele të vjetra të pajisjeve iPhone dhe Android nuk do të mund të përdorin aplikacionin e njohur të mesazheve.

Ndër të tjera, lista përfshin iPhone 5 dhe 5c, si dhe disa modele Huawei, LG dhe Samsung. Përdoruesit e këtyre telefonave do të marrin një njoftim nga WhatsApp përpara se të ndalojë së punuari.

WhatsApp ka vendosur t'i japë fund mbështetjes për këta telefona inteligjentë për shkak të sistemeve të tyre operative të vjetëruara, pasi ata nuk do të jenë në gjendje të mbështesin versionet e reja, të përmirësuara të aplikacionit.

Sipas Economictimes.com, lista e telefonave inteligjentë që nuk do të mund të përdorin WhatsApp nga 31 dhjetori 2022 është si më poshtë:

Apple iPhone 5

Apple iPhone 5c

Archos 53 Platinum

Grand S Flex ZTE

Grand X Quad V987 ZTE

HTC Desire 500

Huawei Ascend D

Huawei Ascend D1

Huawei Ascend D2

Huawei Ascend G740

Huawei Ascend Mate

Huawei Ascend P1

Quad XL

Lenovo A820

LG Enact

LG Lucid 2

LG Optimus 4X HD

LG Optimus F3

LG Optimus F3Q

LG Optimus F5

LG Optimus F6

LG Optimus F7

LG Optimus L2 II

LG Optimus L3 II

LG Optimus L3 II Dual

LG Optimus L4 II

LG Optimus L4 II Dyfishtë

LG Optimus L5

LG Optimus L5 Dual

LG Optimus L5 II

LG Optimus L7

LG Optimus L7 II

LG Optimus L7 II Dual

LG Optimus Nitro HD

Memo ZTE V956

Samsung Galaxy Ace 2

Samsung Galaxy Core

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy S3 mini

Samsung Galaxy Trend II

Samsung Galaxy Trend Lite

Samsung Galaxy Xcover 2

Sony Xperia Arc S

Sony Xperia miro

Sony Xperia Neo L

Wiko Cink Five

Wiko Darknight ZT

EMISIONET