Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shkruan një mesazh ngushëllimi për autoritetet dhe popullin austriak.

Basha ka dënuar me forcë sulmin terrorist, ndërkohë që ka shprehur solidaritetin e tij.

Dënoj me forcë sulmin terrorist kundër jetëve të pafjshme në Vjenë. Mendimet dhe lutjet e mia janë me familjet e viktimave. Shqipëria solidarizohet me popullin dhe autoritetet austriake”, shkruan basha.

Nga sulmi terrorist të ndodhur mbrëmjen e djeshme në Vjenë të Austrisë, të paktën 3 persona kanë humbur jetën, ndërkohë që raportohen edhe 15 të armatosur.