Video / Nora Gjakova: Fitoren ua dedikoj të gjithë shqiptarëve

Video / Nora Gjakova: Fitoren ua dedikoj të gjithë shqiptarëve

Nora Gjakova, xhudistja nga Kosova u shpall sot, kampione olimpike, duke mposhtur një rivale  të fortë nga një vend me traditë në Xhudo si Franca, teksa dominoi rivalen Cysique me Ippon duke mos e diskutuar në asnjë moment suksesin që na fillimi deri në fund.

Menjëherë pas fitores, Nora mori urime nga liderët politikë  nga Shqipëria e Kosova. Edhe pse në ditë zie, ti i solle dritë Kosovës", shkruan Vjosa Osmani në Facebook.

Kampionia olimpike, në një intervistë për  Klan Kosova ka thënë se i duket i pabesueshëm suksesi që arriti në Tokio, duke thënë se ia dedikon fitoren të gjithë shqiptarëve.

"Këtë suksese ia dedikoj Driton Kuka, i cili ka pasur durimin të punojë me mua, që 20 vite, familjes time që më mbështet pa kufi, gjithë ekipit tim dhe normal të gjithë popullit të Kosovës, të gjithë shquotarëve kudo që janë. Nuk e besoja që do fitoja medaljen e artë, por besoja se do isha në podium. Kjo medalje e artë për mua është e pabesueshme. Ka qenë një garë e vështirë. Në gjysmë finale ka qenë qëllimi që ta zgjas luftën dhe jam e lumtur që arrita të tregohem e durueshme”, thotë kampionia olimpike.

EMISIONET