Legjenda e Gjermanisë: Maradona, Messi dhe tani Yamal...

Legjenda e Gjermanisë: Maradona, Messi dhe tani Yamal...

Lothar Matthäus, legjenda e futbollit gjerman, lavdëroi Lamine Yamal gjatë ndeshjes mes Spanjës dhe Shqipërisë, duke e krahasuar me dy nga lojtarët më të mirë në histori: “Maradona, Messi dhe tani Yamal”, komentoi ish-futbollisti pas një kontrolli të jashtëzakonshëm të topit nga lojtari spanjoll, i cili, gjithsesi, nuk e përfundoi aksionin me goditje në portë.

Matthäus shtoi: “Musiala”. Lojtari me më shumë paraqitje në historinë e “Mannschaft”-it ka disa kohë që lavdëron futbollistin e Bayernit, të cilin e sheh të barabartë me “xhevahirin” e Barcelonës.

Klubi gjerman kontaktoi lojtarin e atëhershëm të të rinjve të Barçës, por Lamine nuk pa asnjë arsye për t’u larguar nga Barcelona.

Tani, Lamine është kthyer në një nga lojtarët që bën diferencën në Kombëtaren e Spanjës, skuadër që Matthäus e sheh duke luftuar deri në fund për Eurokupën për shkak të lojës që zhvillon.

“Ata kanë shumë siguri në qarkullim dhe kanë lojtarë me shumë cilësi përpara, që u japin sigurojnë shumë burime kur vjen puna për të sulmuar,” përfundoi Lothar Matthäus.

EMISIONET