Kupa e Botës, Zvicra u ndalon gjestin e shqiponjës lojtarëve shqiptarë të kombëtares para duelit me Serbinë

Në Kupën e Botës 2018, gjestet me shqiponjën dykrenare nga Shaqiri, Xhaka dhe Lichtsteiner shkaktuan diskutime të nxehta. Në fillim të dhjetorit do të ketë një tjetër duel në Katar. Që kjo të mos degjenerojë siç ndodhi katër vjet më parë, drejtori i Nati, Pierluigi Tami flet qartë.

Kupa e Botës, Zvicra u ndalon gjestin e shqiponjës lojtarëve

Pas gjesteve të shqiponjës dykrenare nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri në Botërorin 2018, fitorja e bujshme ndaj Serbisë u bë një çështje e vogël. 

Në Zvicër, në FIFA dhe veçanërisht në Serbi, gjestet shkaktuan shumë diskutime dhe indinjatë. 

Dy skuadrat do të takohen sërish më 2 dhjetor në stadiumin 974 të Katarit.  Shqiponja dykrenare nuk duhet të jetë më problem atje.

Menjëherë pas shortit të grupeve më 1 prill 2022, Tami dhe delegacioni zviceran takuan trajnerin e kombëtares serbe, Dragan Stojkoviç. 

“Ai na tha: “Është dëshira jonë e përbashkët që kjo lojë të jetë e gjitha për futbollin”,  tha Drejtori Pierluigi Tamipër CH Media.

Takimi me autoritetet serbe

Në maj të këtij viti, presidenti i shoqatës Dominique Blanc dhe sekretari i përgjithshëm Robert Breiter u takuan më pas me homologët e tyre nga Federata Serbe e Futbollit. 

Gjatë bisedës, serbët përsëritën se ekipi serb duhet të merret vetëm me futbollin. Megjithatë, është e paqartë nëse fansat dhe politikanët gjithashtu do t'i përmbahen asaj. Kujtojmë se Xherdan Shaqiri është fyer nga tifozët serbë gjatë gjithë ndeshjes së vitit 2018.

Tami: “Nuk duam të bëjmë më të njëjtat gabime. Ne jemi këtu për të luajtur futboll dhe asgjë tjetër. Ne nuk duam të dërgojmë asnjë mesazh politik apo fetar”.

Pra, a do të thotë kjo se Tami ka vendosur një ndalim të shqiponjës dykrenare? 

Tami: “Nuk duhet të ketë as fjalë, as gjeste dhe as sjellje të përgjithshme që provokojnë ndjeshmëri të tjera. Kur brohorasim, është për të treguar gëzimin tonë, kjo është e rëndësishme. Por ne nuk duhet të jemi provokues”.

Kupa e Botës, Zvicra u ndalon gjestin e shqiponjës lojtarëve

EMISIONET