Kapen shantazhuesit e familjes së Michael Schumacher…

Kapen shantazhuesit e familjes së Michael Schumacher…

Këtë të hënë përmes shtypit gjerman u bë e ditur se disa kriminelë tentuan të shantazhonin familjen e Michael Schumacher. Të gjitha informacionet vijnë nga  Prokuroria e Wuppertalit, e cila po heton rastin e tmerrshëm të zhvatjes së shoqëruesit të shtatë herë kampionit të botës në F1.

Siç e dinë të gjithë, Schumi jeton i izoluar pas aksidentit të rëndë të skijimit që pësoi më 29 dhjetor 2013. Ai nuk është shfaqur më në publik që nga ai moment fatal. Dhe është e vërtetë që çdo detaj që zbulohet është me interes të jashtëzakonshëm, duke pasur parasysh sekretin që rrethon figurën e pilotit të madh gjerman. Është logjike që Corinna, gruaja e ‘Kaiserit’, të sillet në këtë mënyrë, duke pasur parasysh sëmundshmërinë e shkaktuar nga gjendja shëndetësore e shtatë herë kampionit të botës.

‘Der Spiegel’ është mediumi që ka zbuluar të rejat e fundit për këtë çështje. Ata kontaktuan prokurorin e përgjithshëm Wolf-Tilman Baumert, i cili shpjegoi se si i kapën të dyshuarit që kërkuan miliona nga klani Schumacher.

Kërcënimi i shantazhuesve

Autorët e dyshuar për kryerjen e këtij detyrimi janë dy burra (babë e bir) të moshës 53 dhe 30 vjeç. Mesa duket kanë luajtur me kartën e posedimit të dokumenteve të komprometuara. Në këmbim të moszbulimit të tyre, ata kanë kërkuar një shumë parash. Nëse ata refuzonin t'u jepnin shifrën e miliona dollarëve, ata kërcënuan se do të publikonin gjithçka në rrjetin e errët .

Autorët e dyshuar të shantazhit u arrestuan më 19 qershor në një parking supermarketi në Gross-Gerau, Hesse dhe aktualisht ndodhen në paraburgim. Ata janë kapur sepse dërguan dosje individuale te Schumachers për të nënvizuar seriozitetin e kërcënimit të tyre.

Do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë në fund, por ata rrezikojnë të vuajnë dënime me burg deri në pesë vjet.

EMISIONET