Hamilton rrezikon dëmtimin në tru për shkak të rregullave të reja në F1

Hamilton rrezikon dëmtimin në tru për shkak të rregullave

Rregullorja e re e FIA-s për njëvendëshet e sezonit aktual, mund të rezultojë fatale për pilotët e Formula 1. Alarmin e jep shefi i skuadrës Mercedes, Totto Wolf, sipas të cilit, pilotët e tij Hamilton dhe Russell rrezikojnë dëmtime të përhershme në tru në kushtet që do të detyrohen të drejtojnë makinat e reja.

“Frekuencat 1 dhe 1 hertz zgjasin disa minuta dhe mund të shhkaktojnë dëmtime të rënda në tru. Në përdorim 6 dhe 6 hertz për disa orë”, thekson Wolf.

Rregullat e reja do të aplikohen pas pushimeve të verë, në garën e Belgjikës, ndërsa jo të gjitha skuadrat janë dakort pasi Ferrari dhe Red Bull dyshojnë se mund të humbasin shumë fuqi.

 

EMISIONET