Europa League/ Roma, Atalanta dhe Leverkusen festojnë kualifikimin në gjysmëfinale

Europa League/ Roma, Atalanta dhe Leverkusen festojnë kualifikimin në

Roma është kualifikuar për në gjysmëfinalen e Europa League, pasi eliminoi Milanin. Pas fitores 0-1 në aktin e parë, Dybala me shokë triumfuan 2-1 në Stadio Olimpico (Rome).

Ndeshja u zhbllokua në minutën e 12-të nga Mancini, i cili përfitoi në maksimum pas një topi të kthyer nga shtylla, duke e patur kështu një lojë fëmijësh për të dërguar topin pas shpinës së Maignan.

Kuqezinjtë u hodhën në sulm, por nuk u treguan aspak cinikë, teksa e pësun sërish në të 22-tën. Një goditje si në Playstation e Paulo Dybalas, e majta vrastare e argjentinasit “ndezi” sërish festën në shkallët e stadiumit.

Një karton i kuq i Celik për vendasit i dhuroi shpresë Milanit, për një përmbysje të mundshme. Gjithsesi, diçka e tillë nuk ndodhi, goli i Gabbias shërbeu vetëm për statistikë,  Roma ruajti me fanatizëm epërsinë, për të marrë kështu një kualifikim të madh.

EMISIONET