EURO2024/ BBC: Shqipëria surpriza e këtij evropiani

EURO2024/ BBC: Shqipëria surpriza e këtij evropiani

Shqipëria modeste përballet sot me Spanjën, një nga favoritet për të fituar Euro2024, por ajo mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë një kualifikim, për herë të parë në historinë e saj, sipas BBC.

Spanja tashmë është kualifikuar nga Grupi B si fituese, ndërsa Shqipëria është e treta me një pikë.

Shqipëria humbi ndaj Italisë, pavarësisht se shënoi golin më të shpejtë në historinë e Euros, por më pas barazoi me Kroacinë 2-2, në një barazim dramatik në momentin e fundit.

Menaxheri Sylvinho thotë se skuadra e tij “do të përpiqet shumë” kundër Spanjës.

Ai tha se “ata janë një skuadër e fortë dhe ne kemi një lojë të vështirë përpara. Por ne do t’ia dalim”.

”Ne kemi lojtarë të guximshëm që janë ambiciozë dhe mezi presim të luajmë mirë kundër tyre”, shtoi ai.

Sulmuesi i Shqipërisë, Arbër Hoxha tha se Spanja është “skuadra më e mirë në këtë grup, dhe jo vetëm e këtij grupi, por edhe e të gjithë turneut”.

Skuadra e Sylvinhos – e cila nuk arriti të dilte nga faza e grupeve në Euro2016 – është në një pozicion të vështirë, por braziliani tha se ekipi i tij është “krenar” për paraqitjen në Gjermani deri më tani dhe dëshiron të bëjë një hap më tej.

“Ka tre milionë shqiptarë në Shqipëri dhe më shumë se nëntë apo 10 milionë në mbarë botën. Ka qenë një brez që nuk e ka parë kurrë skuadrën e tyre në një kampionat europian”, tha Sylvinho.

“Ne të gjithë po bëjmë një punë vërtet të mirë. Jemi të gjallë, krenarë dhe ambiciozë. Spanja është e fortë, por ne do të bëjmë tonën.

Do të ishim të lumtur të luajmë në 16-shen e fundit, por ne duhet të japim performancën tonë më të mirë”, tha ai.

Shqipëria tashmë ka krijuar një surprizë

Kualifikimi i Spanjës për në 1/16-at është konfirmuar tashmë, por trajneri Luis de la Fuente tha se “prestigji” mbetet në linjë në një lojë “me të vërtetë të vështirë”.

”Shqipëria ka tifozë fantastikë dhe tashmë ka krijuar një surprizë këtu”, tha ai.

“Ne do t’i qasemi kësaj loje ashtu siç kemi të gjitha të tjerat, sikur të jetë e fundit. Sigurisht, ne kemi një plan loje për lojtarët që mendojmë se janë të përshtatshëm për këtë lojë. Ne jemi të fokusuar vetëm në fitoren sepse duam të fitojmë çdo ndeshje”, shtoi ai.

Shqipëria mund të zërë vendin e dytë nëse mposht Spanjën dhe Kroacia mund Italinë – megjithëse, nëse diferenca e fitores së Kroacisë është dy gola më e madhe se ajo e Shqipërisë, ata do të ndodheshin mbi rivalët e tyre në Grupin B.

Edhe nëse Shqipëria nuk arrin të përfundojë në dy vendet e para, ajo ka ende një ndryshim të ecurisë si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Shqipëria do të jetë pa sulmuesin Mirlind Daku, i cili është dënuar me dy ndeshje pasi ka drejtuar tifozët e vendit të tij në një thirrje nënçmuese.

Klaus Gjasula ka një goditje të lehtë, por duhet të jetë në dispozicion, ndërsa Rey Manaj dhe Enea Mihaj janë rikuperuar të dy nga lëndimet.

Trajneri i Spanjës, De la Fuente, la të kuptohet për një rotacion të mundshëm, duke thënë se gjëja e fundit që duam janë lëndimet.

Më e mira nga statistikat

Spanja i ka fituar të tetë përballjet e mëparshme me Shqipërinë (31 gola për, 3 kundër). Është rekordi më i mirë 100% i Spanjës kundër çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtejnin dhe Maltën, me të cilat ata janë përballur dhe mposhtur në tetë raste.

Humbja e tyre 9-0 kundër tyre në një ndeshje kualifikuese për Euro në dhjetor 1990 mbetet humbja e tyre më e madhe konkurruese ndonjëherë.

Spanja do të kërkojë të fitojë tre ndeshjet e saj të para të një turneu evropian për herë të dytë, pasi e kishte bërë këtë më parë në 2008 – një edicion që do të vazhdonte ta fitonte (1-0 kundër Gjermanisë në finale).

Nëse Pedri do të luajë për Spanjën në këtë ndeshje, ai do të vendosë një rekord të ri nga një lojtar evropian për paraqitjet e turneut të madh kur është 21 vjeç e lart, duke kaluar Cristiano Ronaldon (aktualisht barazohet me 12 ndeshje secili).

EMISIONET