De Rosi dhe polemikat e golit të Interit: Për mua është i rregullt, por kur e shënojmë ne…

De Rosi dhe polemikat e golit të Interit: Për mua është i

Roma është mundur sot në shtëpi me shifrat 4-2 nga Interi dhe kjo ndali ecurinë pozitive të skuadrës nën drejtimin e Daniele De Rosit.

Megjithatë, ish-mesfushori që u emërua pas shkarkimit të Murinjos, mendon se skuadra e tij ka bërë mirë në këtë duel, duke gabuar vetëm 10-15 minuta përballë zikaltërve.

Ndërkohë, ai foli edhe për golin e avantazhit të Açerbit, i cili erdhi mes protestash pasi verdhekuqtë pretendonin se Turam kishte penguar portuerin Rui Patricio.

“Ne u mbrojtëm me 5 siç kemi bërë për një kohë të gjatë. E vetmja e panjohur ishte vendosja e Angelinos në krahun e majtë, mund të vuante Turam, por ne bëmë mjaft mirë.

Praktikisht pati një rotacion perfekt në pjesën e parë, më pas gabuam në golin e tretë dhe u gjendëm me Dibala në ndjekje të topit dhe ne nuk e duam këtë. Mund të flasim për menaxhimin e korsive anësore, por ka pasur 10-15 minuta vuajtje që na morën të gjithë fushën, rrotullohen mirë dhe përshtaten.

Nuk bëhet fjalë për krahët, kishte një rënie që ndoshta mund ta përballosh me Veronën dhe Salernitanën, jo me Interin.

Goli i 0-1? Unë fola me Guidën dhe i thashë se janë caktuar shumë pozicione jashtë loje, por për mua nuk është kurrë jashtë loje. Polemika e vetme është se ne na janë vërshëllyer shumë pozicione jashtë loje si kjo, por për mendimin tim drejtimi është të jepen golat si ky.

Rregullorja nuk është shkruar shumë mirë, çdo prekje apo shuplakë në fytyrë është e verdhë dhe të gjithë hidhen në tokë. Ne duam të bëjmë çdo pozicion jashtë loje të duket aktiv dhe nuk është kështu, ata duhet të na ndihmojnë të rishkruajmë rregulloren.

Kjo më pëlqen më pak, për lojtarin edhe më pak, do të doja ta shihja sërish golin pasi ende nuk e kam parë mirë, por për mua duhej dhënë. E pashë shpejt në pjesën e parë, pozicioni i Turamit nuk më dukej me ndikim.

Për futbollin tim është gol, për futbollin e sotëm është jashtë loje, por për futbollin që duam të ndjekim nuk është jashtë loje.

Lukaku? Sipas meje ai bëri lojën që bënë të gjithë të tjerët, momenti nuk është i lumtur sepse humbëm. Unë kam bërë tashmë 5-6 intervista dhe mund të them që ndeshjet fitohen e humben bashkë. Nëse ai do të kishte shënuar do të ishim të gjithë të lumtur.

Nëse ai vazhdon të krijojë 3-4 raste për ndeshje, do të shënojë shumë gola. Duhet t’i japim pak frymëmarrje, tani që Azmun është kthyer. E them se ka pak lodhje, por ka bërë një lojë të mirë, gjatë javës ka një qëndrim fenomenal ndaj meje dhe shokëve të tij, sado që të rrijë për të bërë stërvitje shtesë, ai është profesionist.

Me lojtarët e vjetër, atëherë është e qartë se duhet të jesh kërkues dhe unë do të flas me të si me të gjithë të tjerët, por nëse humbëm, e bëmë të gjithë bashkë”, tha De Rosi pas duelit të sotëm.

EMISIONET