Një sipërfaqe kodre në Hëkal të Mallakastrës është përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të marte (4 gusht).

Si pasojë e zjarrit janë djegur ullinj, vreshta dhe shkurre.

Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forcat zjarrëfikëse por ndërhyrja është e vështirë si pasojë e terrenit jo të favorshëm.

Era e fortë ka bërë të mundur përhapjen e flakëve edhe më tej.