VIDEO/Shqiptari kapet me armë dhe 1.2 mln paund kokainë, kontrolli rutinë që zbuloi "thesarin" në dhomën e gjumit

Një shqiptar që jeton në Ilford është akuzuar për drogë, armë zjarri dhe vepra që lidhen me pastrime parash.

Muhamet Qosja, nga Valentines Road, u arrestua dje pasi oficerë të Policisë së Met dhe Agjencisë Kombëtare të Krimit ndaluan një automjet në Melbourne Road, Ilford, shkruajnë mediat britanike.

Një kontroll i një prone në Valentines Road çoi në zbulimin e një revolveri, 20 fishekëve dhe 12 kg kokainë, të fshehura në një dhomë gjumi.

Nëse do shitej, droga do të kishte një vlerë të parashikuar prej 1.2 milion paund, tha NCA.

Met dhe NCA kanë punuar së bashku për rreth 15 vjet dhe kanë formuar një njësi të quajtur Partneriteti i Krimit të Organizuar (OCP).

Menaxheri i Operacioneve të OCP Matt McMillan tha: “Droga, paraja dhe dhuna të gjitha shkojnë krah për krah me krimin e organizuar. Partneriteti i Krimit të Organizuar po vepron me shpejtësi ndaj arrestoni kriminelët dhe prisni lidhjen midis të tre faktorëve.

Qosja, 29 vjeç, do të paraqitet nesër në Gjykatën e Barkingside.

EMISIONET