Me pak të infektuar se dje, 1480 raste të reja, 1 viktimë dhe 29 pacientë të shtruar në spitale

Me pak të infektuar se dje, 1480 raste të reja, 1 viktimë dhe 29

Një viktimë dhe 1480 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. 

Ministria e Shëndetësisë, bën me dije se nuk ka mundur t'i mbijetojë Covid-19, një qytetare nga Tirana 74 vjeçe.

Ndërkohë numri më i lartë i të infektuarve është regjistuar në Tiranë me 603 raste të reja,  106 në Durrës, 68 në Shkodër, 58 në Vlorë, 54 në Fier, 49 në Elbasan, nga 39 qytetarë në Kamëz, Berat, 33 në Sarandë, 30 në Korçë, 28 ne Lezhë, 27 në Krujë, 26 në Lushnje, 20 në Divjakë, 19 në Gramsh, nga 18 qytetarë në Himarë, Tepelenë, Dimar, 16 në Vorë, nga 15 qytetarë në Kurbin, Kavajë, 14 në Mallakastër, nga 13 qytetarë në Roskovec, Gjirokastër, Dimal, nga 12 qytetarë në Patos, Maliq, 11 në Skrapar, 9 në Dibër, nga 8 qytetarë në Mat, Peqin, nga 7 qytetarë në Kukës, Selenicë, nga 5 qytetarë në Fushë Arrëz, Mirditë, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Shijak, Pogradec, Poliçan, nga 3 qytetarë në Tropojë, Bulqizë, Delvinë, Kolonjë, Librazhd, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Pukë, Has, Konispol, Përmet, nga 1 qytetar në Finiq, Libohovë, Cerrik.
Janë 9,519 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 29 pacientë. 

Janë shëruar 1106 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 287,018 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (20 Korrik 2022)


Raste të reja ditore 1480
Të shëruar në 24 orë 1106
Të shtruar në spitale 29
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 3014

Testime totale 1,892,165
Raste pozitive 300,058
Raste të shëruara 287,018
Raste Aktive 9,519
Humbje jete 3,521

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,530
Durrës 746
Fier 715
Vlorë 494
Shkodër 427
Berat 381
Elbasan 252
Lezhë 252
Gjirokastër 230
Korçë 203
Dibër 117
Kukës 72

EMISIONET