Ja se si ta ulni presionin e lartë të gjakut në pak minuta

Ja se si ta ulni presionin e lartë të gjakut në pak minuta

Presioni i lartë i gjakut mund të jetë i rrezikshëm dhe ju vë në rrezik të zhvillimit të kushteve të rënda shëndetësore.

Rrallëherë ka simptoma të dukshme dhe ata që janë më të rrezikuar përfshijnë të moshuarit dhe njerëzit që janë mbipeshë.

Meqenëse nuk ka shenja kryesore të sëmundjes, është e rëndësishme që nëse mendoni se keni presion të lartë të gjakut, atëherë ta kontrolloni atë.

Marc Donovan, Kryefarmacist në Boots thotë se sëmundja është veçanërisht e rrezikshme pasi ushtron tendosje shtesë në enët e gjakut, zemrën dhe organet e tjera, si truri, veshkat dhe sytë.

“Nëse presioni i lartë i gjakut është i vazhdueshëm dhe nuk trajtohet, mund të rrisë rrezikun e kushteve serioze shëndetësore, si sëmundjet e zemrës, sulmet në zemër dhe goditjet në tru", tha ai.

Këto janë disa këshilla të Donovan për uljen e shpejtë të presionit të lartë të gjakut:

Identifikoni stresin

Stresi rrit presionin e gjakut. Ndaj gjëja e parë që duhet të bëni është të identifikoni se çfarë ju shqetëson dhe të përmirësoheni.

Merrni frymë

Përballja me stresin është e vështirë dhe një mënyrë e lehtë për ta bërë këtë është të marrësh frymë thellë.

Mësoni të përballeni

Provoni të përdorni taktika personale për përballimin e situatave. Gjithashtu gjetja e kohës për të biseduar me miqtë ose familjen tuaj mund të ndihmojë vërtet.

Vlerësoni dietën tuaj

duhet të përpiqeni të hani një dietë me pak yndyrë që përfshin shumë fibra dhe shumë fruta dhe perime, duke synuar të hani pesë vakte në ditë.

Reduktoni kafeinën

Pirja e më shumë se katër filxhanëve kafe në ditë mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut.

Ndaloni duhanin

Marc thotë se nëse jeni duhanpirës, ​​duhet ta lini atë. Ai thotë: "Nuk shkakton drejtpërdrejt presion të lartë të gjakut, por nëse presioni juaj i gjakut është i lartë, duhani do t'ju ngushtojë enët e gjakut shumë më shpejt dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose mushkërive në të ardhmen nëse rritet në mënyrë dramatike.”/ THE SUN/

EMISIONET