Ja pse të flesh lakuriq është mirë për shëndetin

Ja pse të flesh lakuriq është mirë për shëndetin

Ndërsa dimri po afron, shumë prej nesh janë më të përqendruar në shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme.

Kjo mund të ketë të bëjë me teshtitjet që dëgjojmë përreth nesh.

Ju mund të jeni duke luftuar me sëmundje si ftohja dhe gripi.

Një eksperte e gjumit ka zbuluar për The Sun se për të qëndruar në gjendje të mirë shëndetësore, duhet të flini lakuriq.

Psikologia e gjumit Katherine Hall shpjegoi: Ka padyshim përfitime që vijnë nga gjumi lakuriq, ndoshta përfitmi më i madhi është se përmirëson qarkullimin e gjakut.

Qarkullimi i mirë i gjakut lejon çdo organ të funksionojë siç duhet, duke ndihmuar gjakun dhe oksigjenin të rrjedhin nëpër trupat tanë.

Eksperti, i specializuar në trajtimin e pagjumësisë shtoi: Për gratë, do të ulë mundësinë e ndonjë infeksioni të shkaktuar nga të brendshmet e pakëndshme.

Heqja e rrobave dhe zgjedhja e kontaktit lëkurë në lëkurë mund të rrisë gjithashtu nivelet e oksitocinës, e cila mund të ndihmojë në luftimin e ndjenjave të çrregullimit afektiv sezonal (SAD), tha ajo.

Hall tha se ka disa gjëra që duhet t'i merrni parasysh përpara se të zgjidhni të flini lakuriq.

“Kur flini lakuriq, për fat të keq lini më shumë baktere në çarçafët tuaj.”

Sigurisht, kjo mund të rregullohet duke larë shtratin tuaj më rregullisht. Megjithatë, më shumë baktere do të thotë se mund të jeni më të ndjeshëm ndaj marrjes së mikrobeve dhe insekteve ndërsa flini lakuriq. 

EMISIONET