Ja pse frutave nuk duhet ti merrni vetëm lëngun, këshillat e gastrohepatologes

Në emisionin e mëngjesit Ditë e Re në RTV Ora me Arjola Shehun dhe Arjon Muçën ishte e ftuar mjekja gastrohepatologe Ada Myrto.

Myrto shpjegoi simptomat që vijnë drejt fryerjes së stomakut.

Ajo i këshilloi faktin që ushqimi duhet të përtypet sa me ngadalë dhe ushqimin duhet ta mbajnë sa më gjatë ne gojë ne menyrë që në stomak mos të shkojë rëndë.

Gastrohepatologia na tregoi se frutat nuk duhet t'ia marrim vetëm lëngun sepse mbajmë vetëm sheqerin ne trup por duhet t'i copetojmë dhe ti konsumojmë për nje stomak të shëndetshëm.

 

EMISIONET