Ja pse duhet të nisni mëngjesin me një gotë uji të ngrohtë në një stomak bosh

Ja pse duhet të nisni mëngjesin me një gotë uji të

Të pish ujë të ngrohtë në mëngjes sjell përfitime pafund për shëndetin duke filluar që nga humbja e kileve të tepërta deri tek përmirësimi i sistemit tretës. Sipas mjekësisë të lashtë kineze, ta fillosh ditën duke pirë një gotë ujë me stomak bosh do të thotë të pastrosh sistemin tretës, të përshpejtosh metabolizmin dhe të fuqëzosh sistemin imunitar.

Cila janë specifikisht përfitimet që merrni nga uji i ngrohtë esëll?

 Mund të bini në peshë

Është gjëja e parë që duhet të bëni çdo mëngjes nëse po përpiqeni të humbisni peshë. Uji i vakët ngre temperaturën e trupit e cila si rezultat rrit shkallën metabolike (shkalla me të cilën trupi ynë djeg kalori). Kur kjo shkallë rritet, trupi ynë është i aftë të djegë më shumë kalori gjatë ditës, gjë e cila na ndihmon të dobësohemi më shpejt.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Zgjerimi i arterieve dhe venave ndikon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Kjo ndihmon gjithashtu në relaksimin e muskujve, çlirimin nga dhimbja e tyre dhe ul riskun për probleme kardiake.

Parandalon plakjen e parakohshme

E dini që akumulimi i toksinave në trup bën që lëkura të rrudhet më shpejt? Duke pirë ujë të ngrohtë, çlironi toksinat dhe riparoni qelizat e lëkurës duke rritur kështu elasticitetin e saj.

Ndihmon që trupi të qëndrojë i detoksifikuar

Temperatura e lartë e trupit bën që të djersini dhe bashkë me djersën nxirrni jashtë gjithë toskinat e eliminuara nga trupi.

Redukton dhimbjen e kokës prej sinuseve

Nëse vuani nga sinoziti, provoni ta nisni mëngjesin me një gotë uji të ngrohtë. Do ta shihni sa do t’ju ndihmojë për të pastruar mukozat e bllokuara, duke çliruar sinuset nga ngarkesat dhe si pasojë, reduktuar dhimbjen e kokës.

Përmirëson sistemin tretës

Trakti digjestiv aktivizohet duke hidratuar kështu stomakun dhe duke eliminuar toksinat e dëmshme nga trupi. Uji i ngrohtë ul gjithashtu ul rrezikun për kapsllëk dhe përmirëson lëvizjet e zorrëve.

EMISIONET