Covid 19, tre humbje jete dhe 538 qytetarë të infektuar

Covid 19, tre humbje jete dhe 538 qytetarë të infektuar

Tre humbje jete dhe një 538 raste të reja pozitive me Covid 19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Viktimat janë 2  qytetarë nga Tirana të moshave 61-65 vjeç, një qytetare nga Lezha 83 vjeçe.

Në total janë kryer 1318 testime. Rastet e reja janë identifikuar në këto bashki:

184 në Tiranë, nga 52 qytetarë në Durrës, Fier, 25 në Vlorë, 24 në Sarandë, 23 në Lushnje, 18 në Divjakë, 17 në Kavajë, 16 në Berat, 15 në Shkodër, 14 në Kamëz, 11 në Himarë, nga 9 qytetarë në Vorë, Pogradec, 8 në Shijak, 7 në Mallakastër, 6 në Gramsh, nga 5 qytetarë në Dimal, Elbasan, Peqin, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Krujë, Patos, Përmet, nga 2 qytetarë në Kukës, Kurbin, Delvinë, Finiq, Gjirokastër, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Mirditë, Dibër, Selenicë, Tepelenë, Kolonjë, Poliçan.

Janë 7,549 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-65 vjeç, një qytetare nga Lezha 83 vjeçe.

Janë shëruar 657 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 306,402 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (7 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            538

Të shëruar në 24 orë          657

Të shtruar në spitale            28

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     1318

Testime totale               1,930,953

Raste pozitive                  317,514

Raste të shëruara              306,402

Raste Aktive                        7,549

Humbje jete                         3,563

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                3,662

Fier                                                      806

Durrës                              665

Vlorë                                      543

Elbasan                             398

Korçë                                     310

Gjirokastër                                   307

Berat                                                        229

Shkodër                                             219

Lezhë                                      213

Dibër                                       147

Kukës                                        50

EMISIONET