Covid-19 në vend: 979 qytetarë të infektuar, një humbje jete dhe 7,706 raste aktive

Covid-19 në vend: 979 qytetarë të infektuar, një humbje jete

Në 24 orët e fundit janë kryer 2243 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 979 qytetarë, në këto bashki:

344 në Tiranë, 74 në Durrës, 67 në Fier, 42 në Sarandë, 36 në Lushnje, 27 në Vlorë, nga 26 qytetarë në Berat, Elbasan, nga 23 qytetarë në Shkodër, Lezhë, nga 18 qytetarë në Kavajë, Korçë, 17 në Kamëz, nga 15 qytetarë në Shijak, Divjakë, 14 në Gjirokastër, 13 në Pogradec, nga 12 qytetarë në Kurbin, Himarë, nga 10 qytetarë në Vau i Dejës, Mallakastër, nga 9 qytetarë në Vorë, Kuçovë, Prrenjas, nga 8 qytetarë në Krujë, Delvinë, Devoll, nga 7 qytetarë në Malësi e Madhe, Mirditë, nga 6 qytetarë në Patos, Maliq, Librazhd, nga 5 qytetarë në Roskovec, Skrapar, nga 4 qytetarë në Tropojë, Rrogozhinë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Kukës, Selenicë, Tepelenë, Dimal, Poliçan, Peqin, nga 2 qytetarë në Has, Dibër, Mat, Këlcyrë, Kolonjë, nga 1 qytetar në Pukë, Bulqizë, Përmet, Belsh.

Janë 7,706 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 29 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Saranda 64 vjeç.

Janë shëruar 993 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 303,304 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (3 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 979

Të shëruar në 24 orë 993

Të shtruar në spitale 29

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2243

Testime totale 1,923,533

Raste pozitive 314,561

Raste të shëruara 303,304

Raste Aktive 7,706

Humbje jete 3,551

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,946

Fier 673

Durrës 620

Vlorë 516

Elbasan 380

Korçë 309

Gjirokastër 297

Shkodër 287

Lezhë 256

Berat 239

Dibër 119

Kukës 64

EMISIONET