Covid 19 "ikën me pushime", vetëm 192 raste të reja pozitive dhe asnjë humbje jete këtë të hënë

Covid 19 "ikën me pushime", vetëm 192 raste të reja

Pas valës disa ditore të Covid, numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit ka rënë në mënyrë drastike dhe pse duhet theksuar se edhe numri i testimeve të kryera ka qenë i ulët.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në  561 testime të kryera janë identifikuar 192 raste të reja ndërsa fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Rastet e reja janë identifikuar në këto bashki:

124 në Tiranë, 13 në Kavajë, 9 në Vorë, 8 në Lushnje, 7 në Durrës, 6 në Vlorë, 5 në Gjirokastër, 4 në Gramsh, 3 në Kolonjë, nga 2 qytetarë në Pukë, Tepelenë, Skrapar, nga 1 qytetar në Has, Tropojë, Divjakë, Mallakastër, Selenicë, Delvinë, Sarandë.

Janë 5,659 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 30 pacientë.  Janë shëruar 563 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 279,003 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 192
Të shëruar në 24 orë 563
Të shtruar në spitale 34
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 561

Testime totale 1,866,752
Raste pozitive 288,176
Raste të shëruara 279,003
Raste Aktive 5,659
Humbje jete 3,514

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,507
Fier 380
Durrës 357
Vlorë 328
Berat 219
Shkodër 196
Elbasan 195
Gjirokastër 164
Lezhë 130
Korçë 88
Dibër 66
Kukës 29

EMISIONET